Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę hazardową. Przepisy korzystne dla organizacji pożytku publicznego

0
Podziel się:

Ustawa przewiduje znaczne ułatwienia w stosunku do obecnych przepisów w urządzaniu przez organizacje pożytku publicznego loterii fantowych i gier bingo fantowych.

Prezydent podpisał ustawę hazardową. Przepisy korzystne dla organizacji pożytku publicznego
(lisegagne/iStockphoto)

Nowela ustawy o grach hazardowych, która wprowadza ułatwienia w organizowaniu loterii przez organizacje pożytku publicznego (OPP), została dziś podpisana przez prezydenta. Dzięki niej organizacje charytatywne łatwiej zdobędą środki na cele statutowe.

Podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowela ustawy o grach hazardowych została przyjęta przez Sejm 7 listopada 2014 r.

Ustawa przewiduje znaczne ułatwienia w stosunku do obecnych przepisów w urządzaniu przez organizacje pożytku publicznego loterii fantowych i gier bingo fantowych. Dziś podmioty organizujące takie loterie i gry mają obowiązek uzyskania zgody z Izby Celnej, jeżeli wartość puli wygranych przekracza wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w drugim kwartale w poprzednim roku (tzw. kwota bazowa)
, czyli obecnie nieco ponad 3 600 zł. Poniżej tego progu wystarczy zgłoszenie.

Nowela podnosi próg, do którego nie trzeba uzyskiwać zgody Izby Celnej na organizację loterii, do 15-krotności kwoty bazowej, przy czym roczna łączna wartość nagród w puli loterii fantowej nie będzie mogła przekroczyć w ciągu roku obrotowego 30-krotności kwoty bazowej. Oznacza to, że organizacja pożytku publicznego będzie mogła bez zezwolenia urządzić loterię fantową lub grę bingo fantową, w której wartość puli nagród sięgałaby obecnie prawie 57 tys. zł.

Zmiany te mają ułatwić organizowanie loterii przez organizacje dobroczynne i wyeliminować konieczność kosztownej zgody Izby Celnej, której koszt przekracza czasem korzyści z loterii. Twórcy ustawy przekonywali, że _ organizowanie loterii fantowych przez organizacje pożytku publicznego w żadnej mierze nie przyczynia się do zagrożenia społeczeństwa +negatywnymi skutkami hazardu+ _.

Pozostałe przepisy ustawy dotyczą kwestii technicznych związanych z organizacją gier losowych, m.in. sposobu ustalania właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego, któremu należy zgłosić loterię fantową lub grę bingo fantowe, a także ustalenia sposobu informowania o zmianach wprowadzonych w regulaminie loterii i gier. Ponadto zgodnie z przyjętym w ustawie rozwiązaniem, jeśli wartość puli wygranych w loterii fantowej lub grze bingo fantowe przekracza wartość kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 ustawy, organizacja pożytku publicznego będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od gier.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Resort finansów ogłasza sukces. Zlikwidował... _ Problem jest, ale jest on o wiele mniejszy niż w 2009 r. _- powiedział wiceminister finansów Jacek Kapica.
Prezydent broni wyników wyborów. "Kto ma zastrzeżenia, niech idzie do sądu" Bronisław Komorowski przyznał jednak, że wzrost liczby głosów nieważnych niepokoi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)