Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo prasowe: Redaktorzy naczelni skierowali list do Senatu

0
Podziel się:

Redaktorzy naczelni podkreślają, że w przeciwieństwie do sprostowania odpowiedź prasowa nie musi się odnosić do faktów.

Prawo prasowe: Redaktorzy naczelni skierowali list do Senatu
(Ed Yourdon/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Redaktorzy naczelni 57 polskich gazet apelują do senatorów o wycofanie się z projektu zmian w ustawie prawo prasowe, który zagraża wolności słowa. W proteście przeciwko planowanym zmianom część gazet zmieniła pierwszą stronę swego dzisiejszego wydania i zasłoniła ją stemplem _ Senat zabija prasę _.

Senat pracuje nad senackim projektem zmian w ustawie Prawo prasowe m.in. wprowadzającym w miejsce obowiązku publikacji sprostowania obowiązek publikacji odpowiedzi prasowej.

Redaktorzy naczelni napisali w liście, że w przeciwieństwie do sprostowania odpowiedź prasowa nie musi się odnosić do faktów. _ Mogłaby ją wysłać do redakcji każda osoba w jakikolwiek sposób dotknięta publikacją. Odpowiedź mogłaby mieć objętość dwukrotnie większą od publikacji, do której się odnosi, a redakcja miałaby obowiązek ją wydrukować _ - zwracają uwagę.

Według autorów listu, byłoby to odebranie prasie prawa do formułowania opinii. Redaktorzy podkreślają, że nie można zmuszać żadnej redakcji do propagowania poglądów, z którymi się nie zgadza - a właśnie do tego zmierza projekt senatorów

_ Jesteśmy zdumieni, że taki projekt rodzi się w Senacie, w którym większość ma partia mająca w nazwie przymiotnik "obywatelska". W kraju szczycącym się tradycją wolności prasy _ - piszą autorzy listu.

O zmianach w prawie prasowym czytaj więcej w Money.pl
W tej ustawie Polską wciąż jest Ludowa Nowe zasady dotyczące autoryzacji, doprecyzowanie definicji sprostowania oraz skrócenie terminu jego publikacji - to niektóre z zapisów projektu.
To może zabić media. Gra toczy się o fakty Proponowana przez senacką komisję nowelizacja może być niebezpieczna dla redakcji i wydawców prasy - uznało ministerstwo kultury.
Rewolucja w mediach? Prawo do zmiany Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na 8 maja. Ma odbyć się na wspólnym posiedzeniu trzech komisji: ustawodawczej, kultury i środków przekazu oraz praw człowieka, praworządności i petycji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)