Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie stocznie wybudują sześć okrętów dla marynarki wojennej

0
Podziel się:

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie głównym koordynatorem przyszłego kontraktu z ministerstwem obrony.

Polskie stocznie wybudują sześć okrętów dla marynarki wojennej
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Polskie stocznie wybudują okręty dla marynarki wojennej. Resort obrony zdecydował, że kontrakt na dostawę trzech okrętów obrony wybrzeża i trzech patrolowych, zleci rodzimym firmom, a nie zagranicznemu kapitałowi.

Jeszcze w czerwcu mają się rozpocząć oficjalne negocjacje z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) - powiedział wiceszef MON odpowiedzialny za modernizację, Czesław Mroczek.

Podkreślił, że po analizach rodzimego rynku stoczniowego podjęto decyzję, że to właśnie polski firmy zbudują oba typy okrętów: patrolowy i ochrony wybrzeża. Umożliwia to procedura tak zwanego "podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa".

Pozwala ona na wyłączenie postępowania spod przepisów o zamówieniach publicznych, które nakazują równe traktowanie rodzimych i zagranicznych firm z innych krajów Unii Europejskiej.

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie głównym koordynatorem przyszłego kontraktu z ministerstwem obrony. Prezes konsorcjum Wojciech Dąbrowski zapewnia, że firma ma potencjał, żeby wykonać to zadanie. Świadczą o tym obecne zamówienia z MON.

- Udział ewentualnego partnera zagranicznego w tym przedsięwzięciu będzie konsultowany z resortem obrony - dodał Dąbrowski

W tej chwili w polskich stoczniach powstają dwa okręty wojenne. Chodzi o niszczyciela min typu "Kormoran 2", który buduje Remontowa Shipbuilding z Gdańska oraz okręt patrolowy "Ślązak" w stoczni Marynarki Wojennej należącej do PGZ. Okręt powstaje na bazie kadłuba korwety "Gawron", która była budowana wiele lat i nigdy nie udało się jej dokończyć.

MON zakontraktował też kolejne dwa niszczyciele min "Kormoran". Pierwszy z nich oraz "Ślązak" mają wejść do służby za rok. Ani kierownictwo resortu obrony ani władze Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie chcą na razie ujawnić wartości kontraktu na budowę sześciu okrętów.

Czytaj więcej w Money.pl
PZL Świdnik pozywa MON. Chodzi o śmigłowce Resort zapewnia, że cała procedura przetargowa przebiegła prawidłowo.
Używane samoloty dla VIP-ów? MON ujawnia Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku, a dostawa maszyn ma nastąpić w 2016.
Modernizacja polskiej armii przyśpiesza. Śmigłowiec Caracal właśnie zaliczył testy Maszyna była testowana przez kilkanaście dni w bazie wojskowej w Powidzu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)