Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwołanie szefa MSW. Kopacz spokojna o los kolegi z partii

0
Podziel się:

Jak podkreśliła, po spotkaniu koalicyjnym PO-PSL jest deklaracja, że koalicja trwa i jest mocna.

Odwołanie szefa MSW. Kopacz spokojna o los kolegi z partii
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Marszałek Sejmu powiedziała, że nie martwi się o wynik jutrzejszego głosowania w sprawie odwołania ministra spraw wewnętrznych. Jak podkreśliła, po spotkaniu koalicyjnym PO-PSL jest deklaracja, że koalicja trwa i jest mocna. Z kolei politycy Twojego Ruchu zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by odwołał ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego. Zarzucają mu m.in. naruszanie neutralności światopoglądowej państwa.

Kopacz pytana we wtorek przez dziennikarzy, czy po poniedziałkowym spotkaniu koalicyjnym jest przekonana, że PSL zagłosuje przeciwko wnioskowi PiS o odwołanie Sienkiewicza, odparła, że ze spotkania wyszła spokojna o losy ministra spraw wewnętrznych.

Jak dodała, w trakcie spotkania koalicyjnego dominował jeden pogląd: _ plenipotencje do tego, żeby odwoływać ministrów ma premier Donald Tusk we współpracy z wicepremierem koalicyjnym (Januszem Piechocińskim), a nie opozycja _. _ Źle by się działo, gdyby to opozycja odwoływała członków rządu, bo to świadczyłoby o tym, że nie ma tej koalicji _ - podkreśliła marszałek Sejmu.

_ - Są deklaracje, że koalicja trwa i że jest to mocna koalicja, na trudne czasy _ - zaznaczyła Kopacz.

Prawo ponad odczucia

Pytana o środową debatę nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Tuska, Kopacz powiedziała, że Piotra Glińskiego - jako kandydata na premiera - _ będzie rekomendować przedstawiciel PiS w imieniu całego klubu _. Przypomniała, że w poniedziałek Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów zdecydowały, że projekty PiS i SLD - dotyczące zmian w regulaminie Sejmu umożliwiających kandydatowi na premiera wystąpienie podczas debaty ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu - trafią do komisji i będą procedowane w normalnym trybie.

_ - Myślę, że wyczerpująca dyskusja na Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów do tych, do których miała dotrzeć dotarła, do tych którzy nie przyjmują żadnych argumentów pewnie nie dotarła. Wolę mimo wszystko, żebyśmy żyli w takim kraju, w którym to prawo, a nie odczucia decydują o tym, o będziemy robić _ - mówiła marszałek Sejmu.

W poniedziałkowym spotkaniu koalicyjnym udział wzięli szefowie PO i PSL premier Donald Tusk i wicepremier Janusz Piechociński, oraz ze strony PO - Kopacz i szef klubu parlamentarnego Platformy Rafał Grupiński, a z PSL - przewodniczący klubu Stronnictwa Jan Bury, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, minister rolnictwa Marek Sawicki oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

We wtorek wieczorem zbiera się klub Stronnictwa, który ostatecznie zdecyduje jak ludowcy będą głosować w sprawie wotum nieufności dla Sienkiewicza.

Sejm rozpatrzy w środę dwa wnioski PiS - o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska i w sprawie odwołania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Są one pokłosiem opublikowania przez tygodnik _ Wprost _ nagrań z podsłuchanych rozmów polityków m.in. Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką; szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceszefem resortu finansów Andrzejem Parafianowiczem.

Twór Ruch chce głowy Królikowskiego

Z kolei politycy Twojego Ruchu zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by odwołał ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego. W liście do szefa rządu TR zarzuca Królikowskiemu m.in. naruszanie neutralności światopoglądowej państwa.

Poseł Robert Biedroń zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że jeszcze tego dnia Twój Ruch skieruje do premiera wniosek o odwołanie Królikowskiego z pełnionej funkcji.

Barbara Nowacka przekonywała, że Królikowski _ od dawna jest przeciwnikiem praw i wolności obywatelskich _. Co, jak dodała, _ widać niestety w każdym jego działaniu _. _ Obiecywano nam państwo neutralne światopoglądowo. Minister Królikowski każdym właściwie swym działaniem narusza neutralność światopoglądową państwa _ - uzasadniała. Zaapelowała też do premiera, by _ przestał trzymać ministrów, którzy szkodzą Polsce _.

_ Królikowski był rzecznikiem Episkopatu Polski _

Biedroń zarzucił Królikowskiemu m.in., że sprzeciwiał się przyjęciu, podpisaniu i ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Według posła Królikowski w tej sprawie _ był bardziej rzecznikiem Episkopatu Polski _.

We wniosku TR do premiera napisano m.in., że wiceminister sprawiedliwości _ naruszał autonomię i niezależność państwa i Kościoła katolickiego, angażując się w swojej działalności ministerialnej w forsowanie propozycji o charakterze wyznaniowym, a nie odnoszącym się do porządku prawnego _. _ Szczególnie niepokojące jest jego zaangażowanie w prace, jako eksperta, komisji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych _ - zaznaczono.

W piśmie napisano również, że Królikowski forsował poprawkę do ustawy o notariacie, która zachęcałaby notariuszy do dodawania do przysięgi słów _ Tak mi dopomóż Bóg _. _ W jednym z wywiadów radiowych minister Królikowski podważał konstytucyjny porządek państwa, twierdząc, że w sensie prawnym Polska nie jest państwem świeckim, co w przypadku tak wysokiej rangi urzędnika państwowego jest działaniem niedopuszczalnym _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl
Zjednoczenie prawicy. _ Kaczyński połknie Ziobrę _ Z kolei PSL uważa, że warunki Ziobry to _ pozory _.
Kalisz krytycznie o słowach Giertycha - _ Picie alkoholu przy negocjacjach adwokackich, brzydkie słowa, oczernianie osób trzecich, to moim zdaniem bardzo niestosowne w wykonywaniu tego zawodu _- ocenił.
Zjednoczenie prawicy. _ Kaczyński połknie Ziobrę _ Z kolei PSL uważa, że warunki Ziobry to _ pozory _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)