Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lokatorzy kamienic będą lepiej chronieni przed ich właścicielami?

0
Podziel się:

Senatorowie przypominali o przypadkach wyłączania prądu lub ogrzewania, odcinania dostępu do wody, wyjmowania okien, zamurowywania wejść do budynków, czy mieszkań.

Lokatorzy kamienic będą lepiej chronieni przed ich właścicielami?
(Michal Kosc/REPORTER)

Zwiększenie ochrony lokatorów zakłada senacki projekt zmiany w Kodeksie karnym. Dziś w nocy wszystkie kluby poparły go w Sejmie - trafi do komisji do spraw zmian w kodyfikacjach.

Posłowie dziękowali wiceministrowi sprawiedliwości Michałowi Królikowskiemu za współpracę korzystając z jego obecności podczas nocnej debaty, w związku z doniesieniami medialnymi, że może on wkrótce zostać zwolniony ze stanowiska.

Projekt przedstawiony w Sejmie przez senatora Jana Rulewskiego zakłada wprowadzenie do kodeksu kary za nowy typ przestępstwa. Za stosowanie wobec kogoś _ innej przemocy niż bezpośrednia _ dla zmuszenia jej do określonego działania lub zaniechania działania groziłaby kara do trzech lat więzienia. Takie przestępstwo ścigane byłoby na wniosek pokrzywdzonego.

Chodzi głównie o lokatorów, nękanych przez właścicieli kamienic - najczęściej wykupujących je, żeby zmodernizować i sprzedać nowe mieszkania lub wyburzyć i postawić nowy budynek. Senatorowie w uzasadnieniu przypominali o przypadkach wyłączania prądu lub ogrzewania, odcinania dostępu do wody, wyjmowania okien, zamurowywania wejść do budynków, czy mieszkań.

Obecnie w Kodeksie karnym jest zapis, że karze do trzech lat więzienia może podlegać ten, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec osoby dla zmuszenia jej do określonego działania. Sądy sformułowanie _ wobec osoby _ traktują literalnie i karzą wyłącznie za fizyczne oddziaływanie, a nie działania pośrednie.

Królikowski mówił podczas debaty w Sejmie, że to dobrze, iż projekt - zgodnie z deklaracjami posłów - trafi do komisji. _ Rzeczywiście tam są potrzebne do rozważenia drobne uwagi legislacyjne, ale cały projekt zasługuje na aprobatę _ - powiedział.

Posłowie zauważyli, że jest to prawdopodobnie ostatnie wystąpienie wiceministra w Sejmie w tej roli w związku z informacjami, że ma on pożegnać się z resortem. Życzyli mu rychłego powrotu do Izby ze względu na jego profesjonalizm, wiedzę i dziękowali za współpracę.

Józef Zych (PSL) zaznaczył, że jemu chyba najdłużej udało się współpracować z wiceministrem Królikowskim - najpierw, gdy pracował w Sejmie, a potem w ministerstwie. _ Ostatnio odnosiłem się do książki napisanej przez pana ministra i wtedy mówiłem, że od kiedy to można zabraniać pisać. Pan minister nie powoływał się, że pisze w imieniu ministerstwa _ - mówił Zych.

Nasze poglądy były czasem różne i wiele razy polemizowaliśmy, ale mam ogromny szacunek do wiedzy, doświadczenia, kultury i ogromnego zaangażowania - zwrócił się Zych do Królikowskiego. _ Panie ministrze - dziękuję. To są wartości, których panu nikt nie zabierze _ - powiedział były marszałek Sejmu.

Również Bartosz Kownacki (PiS) podziękował Królikowskiemu. _ Choć jakkolwiek nie zgadzałem się fundamentalnie z projektami, które pan prowadził w Sejmie (...), to nie można odmówić panu świetnego merytorycznego przygotowania _ - powiedział.

_ - Zawsze z respektem wchodziłem na tę mównicę, kiedy wiedziałem, że z drugiej strony zmierzę się z tak wielkim fachowcem i tak znakomicie merytorycznie przygotowaną osobą _ - mówił Kownacki. _ Życzę panu dalszych sukcesów, być może kiedyś z powrotem tutaj _ - dodał.

Stanisława Prządka (SLD), przewodnicząca komisji sprawiedliwości i praw człowieka, dziękowała wiceministrowi za współpracę z komisją i wielokrotną wnikliwą interpretację przepisów na sali sejmowej.

_ - Zawstydzili mnie państwo posłowie. Ja bardzo dziękuję za szansę i zaszczyt pracy dla państwa _ - powiedział na zakończenie debaty Królikowski. O przypadkach nękania mieszkańców kamienic przez właścicieli i zarządców budynków, którzy chcą się pozbyć lokatorów, wielokrotnie pisały media.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni nie chcą kar za obrazę uczuć religijnych Michał Kabaciński ocenił, że to kultura i projekty artystyczne najczęściej są zaskarżane na podstawie tego prawa.
Więcej praw dla lokatorów? Prace w Sejmie Nowela miałaby precyzować, co wolno, a czego nie właścicielowi budynku.
Nie udzielisz pomocy? Odpowiadasz prawnie Wielu kierowców liczy na to, że wypadkiem zajmie się ktoś inny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)