Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie projekt zwiększenia ochrony nękanych lokatorów kamienic

0
Podziel się:

Nowela miałaby precyzować, co wolno, a czego nie właścicielowi budynku.

W Sejmie projekt zwiększenia ochrony nękanych lokatorów kamienic
(Innershadows/iStockphoto)

Zwiększenie ochrony lokatorów zmuszanych do opuszczania mieszkań i nękanych przez właścicieli kamienic jest głównym celem przygotowanego przez Senat projektu zmiany w kodeksie karnym. W tym tygodniu w Sejmie przewidziano pierwsze czytanie tej propozycji.

Zmiana ma dotyczyć obecnego zapisu kodeksu, zgodnie z którym sprawca stosujący _ przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia _, podlega karze do trzech lat więzienia.

Jak jednak zauważyli senatorowie, w orzeczeniach sądów _ przeważa pogląd, zgodnie z którym przemoc wobec osoby, zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu, polega wyłącznie na fizycznym oddziaływaniu na człowieka i nie obejmuje działań pośrednich przez postępowanie z rzeczą _. _ Skutkiem tak wąskiego rozumienia omawianej normy stało się ograniczenie funkcji ochronnej przepisu w stosunku do osób, które stają się ofiarami przemocy pośredniej _ - zaznaczono w uzasadnieniu propozycji.

Dlatego w projekcie zaproponowano dodanie dodatkowego zdania wprowadzającego nowy typ przestępstwa. Chodzi o stosowanie - w celu zmuszenia osoby do określonego działania lub zaniechania - innej przemocy niż bezpośrednia przemoc wobec tej osoby. Czyn taki, również zagrożony karą trzech lat więzienia, byłby ścigany na wniosek pokrzywdzonego.

_ Obserwowane są powszechnie bezkarne zachowania, takie jak: wyłączanie prądu lub ogrzewania, odcinanie dostępu do wody, odbieranie kluczyków do samochodu, wyjmowanie okien, zamurowywanie wejścia do mieszkania czy zamykanie pomieszczeń na kłódkę _ - napisano w uzasadnieniu projektu wymieniając możliwe przykłady takiej uporczywej przemocy pośredniej stosowanej np. wobec lokatorów kamienic.

Na potrzebę takiej zmiany prawa wskazywała m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, która w maju w piśmie do senackiej komisji ustawodawczej z satysfakcją przyjęła informację o rozpoczęciu prac legislacyjnych w tej sprawie. Senat skierował projekt do Sejmu w drugiej połowie lipca.

O przypadkach nękania mieszkańców kamienic przez właścicieli i zarządców budynków, którzy chcą się pozbyć lokatorów, wielokrotnie pisały media. Od roku przed poznańskim sądem rejonowym toczy się proces trzech mężczyzn w jednej z takich spraw. Są oni oskarżeni nie z artykułu dotyczącego stosowania przemocy, tylko z artykułu mówiącego o stalkingu. Mężczyźni mieli odłączać mieszkańcom prąd i wodę, a także - pod pozorem przeprowadzenia prac ogólnobudowlanych - przewiercali stropy i celowo zalewali mieszkania. Ponadto mieli m.in. nękać mieszkańców poprzez rozrzucanie robactwa, dzwonienie do drzwi o różnych porach dnia i nocy oraz rzucanie petard.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w budowlance. Rząd zniósł pozwolenia Bez wniosków i zgód. Po wejściu nowych przepisów, wystarczy zawiadomienie o rozpoczęciu budowy.
Zobacz, gdzie najbardziej podrożały mieszkania Wzrost cen to nie wszystko. Transakcje coraz częściej dotyczą lokali w dobrych lokalizacjach, o stawkach przekraczających średnie na rynku.
Lokatorzy z większymi prawami niż... Propozycją Senat może się zająć jeszcze na posiedzeniu w tym tygodniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)