Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow: Mamy najostrzejszy kryzys od czasu zakończenia "zimnej wojny"

0
Podziel się:

NATO nadal utrzymuje kurs powstrzymywania Rosji - skarży się szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow: Mamy najostrzejszy kryzys od czasu zakończenia "zimnej wojny"
(PAP/EPA)

Taką opinię dotyczącą relacji Moskwy z NATO wygłoszoną przez szefa rosyjskiej dyplomacji cytuje agencja Ria Novosti. Rosyjski minister zapewnił, że mimo trudności jego kraj stara się zachować _ odpowiednie kanały dla dialogu politycznego _.

Aktualizacja 11:48

W opinii Ławrowa, NATO nadal utrzymuje kurs _ powstrzymywania Rosji _, zwiększa swój potencjał wojskowy i wzmacnia obecność w pobliżu rosyjskich granic.

- _ Takie działania powodują wzrost napięcia i podrywają stabilność w regionie euroatlantyckim _ - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

Siergiej Ławrow podkreślił, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest utrzymanie kanałów łączności między Moskwą a NATO. Jak zapowiedział, na tym będzie obecnie koncentrować się działalność przedstawiciela Rosji przy Pakcie Północnoatlantyckim. Rosyjski minister dodał też, że nikt nie planuje zamknięcia Biura Informacyjnego NATO w Moskwie.

- _ Ono działa zgodnie z porozumieniem, które wypełnia nasz kraj _ - stwierdził Siergiej Ławrow. Biurem Informacyjnym Sojuszu kieruje w Moskwie Polak, Robert Pszczel.

Dialog z Ukrainą jest możliwy?

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa uważa prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę za swojego głównego partnera w Kijowie w poszukiwaniu rozwiązania konfliktu na wschodzie tego kraju.

Ławrow oznajmił też, że deklaracje przywódców samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) świadczą o ich gotowości do odtworzenia wspólnej gospodarczej, humanitarnej i politycznej przestrzeni z Kijowem. Szef dyplomacji Rosji powiedział to w wywiadzie dla rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA-Nowosti.

Ławrow podkreślił, że przedstawiony przez Poroszenkę plan pokojowy i stosowne inicjatywy prezydenta Rosji Władimira Putina stały się _ fundamentem porozumień mińskich, których bezwarunkowe wykonanie jest kluczem do skutecznego uregulowania obecnego kryzysu _. Minister przypomniał, że ukraiński prezydent niejednokrotnie publicznie mówił o niedopuszczalności wznowienia działań wojennych w Donbasie.

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył, że _ sądząc po publicznych deklaracjach nowo wybranych przywódców DRL i ŁRL, Donbas jest gotów do współpracy gospodarczej ze stroną ukraińską, odtworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej, humanitarnej i politycznej _. Ławrow zarazem zauważył, że _ w odpowiedzi Kijów przystąpił do faktycznej blokady regionu, odcinając go od połączonego systemu finansowego kraju _.

Minister zapowiedział, że Moskwa będzie zabiegać o to, aby Kijów wypełnił swoje zobowiązania dotyczące reformy konstytucyjnej. Zaznaczył, że zmiany te nie mogą być kosmetyczne. Zdaniem Ławrowa znowelizowana konstytucja Ukrainy powinna być _ odnowioną umową społeczną, którą wieloetniczne społeczeństwo ukraińskie będzie odbierało jako solidny, obliczony na długą perspektywę dokument, fundament państwa prawa gwarantującego równoprawność regionów i narodowości _.

Ławrow zadeklarował, że Rosja jako jeden z pośredników w procesie mińskim weźmie udział w opracowywaniu programu gospodarczej odbudowy Donbasu. Szef rosyjskiej dyplomacji przyznał jednak, że do obniżenia napięcia na Ukrainie jest wciąż daleko.

W rozmowie tej Ławrow również oskarżył USA o ignorowanie wyrażanych przez władze Rosji obaw dotyczących amerykańskich planów przystąpienia w 2015 roku do rozmieszczania w Rumunii i Polsce _ instalacji obrony przeciwrakietowej, które mogą być wykorzystane do wystrzeliwania rakiet średniego zasięgu typu Tomahawk _.

_ - Wbrew traktatowi o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu Amerykanie w przyszłym roku zamierzają przystąpić do rozmieszczania wyrzutni systemu obrony przeciwrakietowej, które jednocześnie mogą być wykorzystywane do wystrzeliwania uderzeniowych, manewrujących pocisków średniego zasięgu - takich, jak Tomahawk _ - powiedział. _ Waszyngton udaje, że nie rozumie rosyjskich obaw _ - dodał.

Minister ostrzegł, że _ na jakimś etapie rozwoju amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej Rosja będzie musiała podjąć adekwatne działania w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa _.

Ławrow oznajmił, że Moskwa jest otwarta na dialog z Waszyngtonem, jednak w żadnych okolicznościach nie dopuści, by ucierpiały jej interesy. Zauważył w tym kontekście, że Waszyngton przekonuje Moskwę, że też chce współpracować, ale - jak podkreślił - praktyczne działania USA wobec Rosji mają nieprzyjazny charakter.

Minister również ocenił, że relacje Rosji i NATO przeżywają najpoważniejszy kryzys od czasów zimnej wojny, jednak Moskwa opowiada się za utrzymaniem kanałów dialogu politycznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Elitarne jednostki wojska zasilą szpicę NATO Norwescy żołnierze, jak informują media, odbywali od pewnego czasu wspólne ćwiczenia z Niemcami i Holendrami, którzy też wejdą w skład tymczasowej Szpicy.
Konflikt na Ukrainie. Jak poskromić Rosję? Planiści NATO są zgodni, że Władimir Putin nie jest szaleńcem, więc nie ma prawdopodobieństwa, że rzuci się na oślep w konflikt zbrojny,
John Kerry spotka się z Siergiejem Ławrowem Okazją jest dwudniowy szczyt szefów dyplomacji OBWE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)