Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jeszcze w tym roku ruszy postępowanie w sprawie okrętów podwodnych. Ile wydamy na zbrojenia?

0
Podziel się:

MON przewiduje, że podpisanie umowy nastąpi pod koniec roku 2016 lub na początku roku 2017. Dostawy miały zgodnie z założeniami następować w latach 2020-25.

Jeszcze w tym roku ruszy postępowanie w sprawie okrętów podwodnych. Ile wydamy na zbrojenia?
(Tomasz przechlewski/Flickr.com (CC BY 2.0))

Postępowanie mające się zakończyć wyborem nowego typu okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej powinno ruszyć w sierpniu - zapowiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek. Podpisanie umowy nastąpiłoby za dwa lata.

W marcu ubiegłego roku zakończył się dialog techniczny z potencjalnymi dostawcami, MON zamierzało uruchomić procedurę w styczniu 2015 roku, postępowanie przesunie się jednak ze względu na wymóg uzbrojenia okrętów w pociski manewrujące. W najbliższym czasie komitet offsetowy zajmie się założeniami offsetu, jaki MON chce uzyskać w związku z zakupem trzech okrętów podwodnych.

_ - Z punktu widzenia zwiększenia siły ognia, budowania "polskich kłów", pociski manewrujące na okręcie podwodnym są ważnym elementem; dlatego zdolność rażenia pociskami manewrującymi będzie czynnikiem przesądzającym w programie okrętów podwodnych _ - powiedział Mroczek.

Kwestia pocisków manewrujących jako budowy zdolności odstraszania była rozważana przy programie _ Orka _, dotyczącym wprowadzenia nowych okrętów podwodnych; nie od początku była jednak stawiana jako jeden z warunków. _ Było to jeszcze przedmiotem analiz, ale już wiemy, że będziemy mieli zdolność do użycia pocisków manewrujących w czasie, w którym pozyskamy ten okręt _ - powiedział Mroczek.

Kilka miesięcy spóźnienia

_ - To oznacza, że postępowanie rozpocznie się kilka miesięcy później; będziemy musieli poprawić dokumentację, zbudować wymagania na pociski manewrujące, i ruszamy. Zamierzaliśmy rozpocząć postępowanie jeszcze w styczniu. Mam nadzieję, że rozpoczniemy w granicach sierpnia _ - dodał.

Wiceszef MON podkreślił, że możliwość autonomicznego użycia pocisków, bez każdorazowej zgody państwa producenta, będzie _ punktem wyjścia _ przy wyborze systemu.

_ - Chcemy, żeby to postępowanie było jak najbardziej konkurencyjne. Będziemy tak definiować parametry pocisku i okrętu, żeby nie wykluczać żadnego z istotnych potencjalnych dostawców _ - podkreślił wiceszef MON. Przyznał zarazem, że _ jeśli chodzi o pociski manewrujące, lista nie jest długa _.

MON przewiduje, że podpisanie umowy nastąpi pod koniec roku 2016 lub na początku roku 2017. Dostawy miały zgodnie z założeniami następować w latach 2020-25.

_ - Nigdy nie budowaliśmy okrętu podwodnego, więc integratorem całego systemu będzie podmiot zagraniczny ze znacznym polskim udziałem przemysłowym _ - powiedział. Przypomniał, że niektórzy zainteresowani producenci już podpisali listy intencyjne z polskimi firmami dotyczące możliwej przyszłej współpracy. _ Kwestia dużego polskiego udziału przemysłowego jest oczywista. Udział będzie duży i będzie offset _ - dodał.

Offset - który w myśl nowej ustawy offsetowej należy do kompetencji resortu obrony - ma być sposobem na przekazanie Polsce wiedzy i technologii koniecznych do samodzielnego utrzymania sprawności sprzętu kupowanego za granicą.

Okręty zbudują polskie firmy

Mroczek zapowiedział natomiast, że przy budowie trzech okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik i trzech patrolowców Czapla _ funkcję integratora MON powierzy polskim podmiotom _.

Cztery okręty podwodne typu Kobben, którymi obecnie dysponuje Marynarka Wojenna, miały - według założeń - zostać wycofane do końca roku 2016, nowszy od nich ORP Orzeł ma służyć do roku 2022. W latach 2020-25 mają je zastąpić trzy nowe jednostki.

Zainteresowanie dostawą okrętów podwodnych dla Polski wyrażają m. in. producenci z Francji, Niemiec i Szwecji. Francuzi proponują okręty typu Scorpene uzbrojone w pociski manewrujące zdolne razić cele naziemne w promieniu 1000 km od okrętu. _ Pociski manewrujące odpalane z okrętów podwodnych przyniosłyby Polsce korzyści wojskowe i - zwiększając zdolność do odstraszania - dyplomatyczne _ - mówił PAP wiceprezes koncernu DCNS Alain Fougeron. DCNS i gdyńska stocznia Nauta uzgodniły, że w razie wyboru francuskiej oferty pierwszy okręt zostałby zbudowany we Francji, a przy jego produkcji szkoliliby się polscy specjaliści. Pozostałe dwie jednostki byłyby budowane w Polsce z dużym udziałem rodzimego przemysłu, np. Centrum Techniki Morskiej, które zajęłoby się opracowaniem systemów łączności i dowodzenia. Polska stocznia weszłaby też w posiadanie technologii koniecznych przy serwisowaniu okrętów.

Szwedzki koncern Saab proponuje Polsce udział w produkcji projektowanego okrętu A26 - _ jedynego opracowywanego obecnie okrętu podwodnego nowej generacji _, jak przekonywał wiceprezes firmy i jej szef na Europę Środkową i Wschodnią Tobias Wennberg. A26, opracowany z myślą o specyficznych warunkach Bałtyku, ale zdolny też do działań oceanicznych, ma być szczególnie trudny do wykrycia, można go będzie uzbroić zarówno w kierowane torpedy, jak i pociski rakietowe. Modułowa budowa ma pozwolić także np. na wydłużanie kadłuba przy modernizacjach.

Saab, którzy także nawiązał rozmowy z polskimi stoczniami, zapowiada, że w razie wyboru tej konstrukcji Polska uczestniczyłaby także w budowie okrętów budowanych na potrzeby Szwecji, a także dla innych przyszłych odbiorców.

Zainteresowanie dostawą dla Marynarki Wojennej RP wyrażali także niemiecka grupa ThyssenKrupp Marine Systems, proponująca okręty HDW 212 wybrane przez Bundeswehrę i marynarkę Włoch, lub 214A, zamówione przez Koreę Pd., Grecję i Portugalię, oraz hiszpańska stocznia Navantia. Niewykluczone, że do postępowania przystąpi też stocznia z Korei Południowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska kupi okręty podwodne za 8 miliardów Mają razić cel oddalony nawet o tysiąc kilometrów z precyzją do 5 metrów.
Więcej rezerwistów trafi do przeszkolenia Armia jeszcze trzy lata temu w ogóle nie wzywała rezerwistów na szkolenia.
Polska armia pozbędzie się 300 tys. min Kupiono je jeszcze w latach 60-tych. Teraz zostaną zniszczone.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)