Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rezerwa wojskowa w Polsce. W tym roku trafi do niej więcej osób

0
Podziel się:

Armia jeszcze trzy lata temu w ogóle nie wzywała rezerwistów na szkolenia.

Rezerwa wojskowa w Polsce. W tym roku trafi do niej więcej osób
(chor. R.Mniedło/11LDKPanc./zoom.mon.gov.pl)

Więcej rezerwistów do przeszkolenia. Resort obrony planuje wezwać w tym roku na szkolenia ponad 21 tysięcy żołnierzy rezerwy. Będą to ćwiczenia jedno-, pięcio- lub dziesięciodniowe. Wszystko zależy od potrzeb danej jednostki - tłumaczy podpułkownik Sławomir Ratyński ze Sztabu Generalnego. To dowódca wie ilu żołnierzy rezerwy i z jakich specjalności chce przeszkolić oraz jak długo to zajmie. Rezerwista zostanie o tym poinformowany przynajmniej dwa tygodnie przed terminem stawienia się do danej jednostki.

Armia jeszcze trzy lata temu w ogóle nie wzywała rezerwistów na szkolenia. _ Trzeba nadrobić braki w tak zwanych stanach osobowych _ - mówi podpułkownik Ratyński. W latach 80. i 90. rocznie szkolono nawet 60-80 tysięcy żołnierzy rezerwy rocznie. Po zniesieniu poboru i profesjonalizacji armii zaprzestano szkoleń. W 2013 roku wznowiono je.

Dwa lata temu MON przeszkolił trzy tysiące osób, w ubiegłym roku już ponad siedem tysięcy. Na przeszkolenie można wezwać w przypadku szeregowego rezerwy do 50. roku życia, a w przypadku podoficerów i oficerów - do 60. roku życia.

Szef MON wydał też rozporządzenie dotyczące szkolenia ochotników należących do Narodowych Sił Rezerwowych. Na ćwiczenia zostanie w ciągu całego roku wezwanych 20 tysięcy osób. Obecnie w NSR służy ponad 11 tysięcy ochotników. Ale to nie koniec - rozporządzenie wydane w grudniu ubiegłego roku przewiduje też szkolenia dla cywilów, kandydatów do służby przygotowawczej. MON chce przeszkolić ponad dwa tysiące takich osób.

Czytaj więcej w Money.pl
MON tłumaczy się z przetargu na śmigłowce - _ Większa konkurencja jest dla nas lepsza, bo możemy wybrać najkorzystniejsza ofertę _ - mówił szef MON.
Polskie drony dla polskiej armii _ Polski potencjał jest w stanie wykonać to zadanie i dostarczyć te systemy _ - powiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek.
Szef MON ma nietypową prośbę do opozycji - Bezpieczeństwo nie spada z nieba - tłumaczy Tomasz Siemoniak.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)