Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Imigranci w USA. Nie będą deportować

0
Podziel się:

Chodzi głównie o żyjących w USA od minimum pięć lat rodziców dzieci, które mają obywatelstwo USA lub uregulowany status.

Imigranci w USA. Nie będą deportować
(PAP/EPA)

Prawie 5 milionów nielegalnych imigrantów otrzyma ochronę przed deportacją dzięki dekretom prezydenta USA - poinformował wczoraj Biały Dom. Chodzi głównie o żyjących w USA od minimum pięć lat rodziców dzieci, które mają obywatelstwo USA lub uregulowany status.

_ - Zaczną płacić podatki i otrzymają czasowe pozwolenie na pobyt w USA bez obawy, że zostaną deportowani przez trzy lata _ - poinformował Biały Dom, w komunikacie, jaki opublikowano przed przemówieniem prezydenta Baracka Obamy na temat dekretów. Zastrzeżono, że dotyczy to osób, które żyją w USA minimum pięć lat i są rodzicami dzieci, które mają amerykańskie obywatelstwo (bo urodziły się w USA) lub uregulowany status (Lawful permanent residents), a także nie były karane.

Jednocześnie Biały Dom zapewnił, że wzmocnione będą działania, by walczyć z nielegalną imigracją poprzez uszczelnienie południowej granicy USA. Osoby przyłapane na jej nielegalnym przekraczaniu będą odsyłane z powrotem. W komunikacie podkreślono też, że kontynuowane będą deportacje nielegalnych imigrantów, ale _ nacisk będzie położony na przestępców, a nie rodziny _. Ministerstwo bezpieczeństwa kraju ma wdrożyć nowy program w celu zidentyfikowania i usunięcia z USA nielegalnych imigrantów z amerykańskich więzień federalnych.

Ponadto Biały Dom zapowiedział rozszerzenie skali utworzonego w 2012 roku programu zwanego DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), który zapewnia czasową ochronę przed deportacją i pozwolenia na pracę dla osób, które zostały przywiezione nielegalnie do USA jako dzieci. Według nowych zasad, o trzyletnią ochronę będą mogły wystąpić te osoby, które jako dzieci przyjechały nielegalnie do USA przed 1 stycznia 2010 roku - niezależnie od tego, ile teraz mają lat.

Skala ogłoszonych przez administrację USA zmian w polityce imigracyjnej USA jest największa od 1986 roku, kiedy to Kongres (za prezydenta Ronalda Regana) przyjął ustawę, która umożliwiła uzyskanie tzw. zielonych kart (dających pozwolenia na pobyt i pracę) 2,7 mln nielegalnych imigrantów. Wszelkie późniejsze próby zreformowania systemu imigracyjnego w USA przez Kongres nie powiodły się.

W ubiegłym roku z inicjatywy Obamy Senat przyjął ponadpartyjną ustawę w tej sprawie, ale zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów nawet nie poddała jej pod głosowanie. Wielu Republikanów, zwłaszcza związanych ze skrajnie prawicową Partią Herbacianą (Tea Party), argumentowało, że ustawa byłaby _ amnestią _ dla nielegalnych imigrantów w USA.

Obama już latem zapowiedział, że by naprawić _ zepsuty system imigracji w USA _, ogłosi program działań opartych na dekretach prezydenckich, a więc z pominięciem Kongresu. Tłumaczył, że nie ma innego wyjścia wobec obstrukcji Republikanów. Ostatecznie odłożył jednak ogłoszenie dekretów, gdyż nalegali o to niektórzy parlamentarzyści Demokratów, obawiający się, że może to osłabić ich szanse na reelekcję w listopadowych wyborach. Odłożenie dekretów nie ustrzegło jednak partii prezydenta przed wyborczą porażką, natomiast rozczarowało wielu latynoskich wyborców.

Republikanie, którzy wygrali wybory i od stycznia kontrolować będą obie izby Kongresu, od kilku tygodni ostrzegali Obamę, by nie działał samodzielnie w kwestii imigracji. Zdaniem Republikanów, Obama nadużywa swych uprawnień prezydenckich i już zapowiedzieli, że nie pozostaną bierni. Lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell zapowiedział, że prezydent _ pożałuje _ swej decyzji. _ Kongres będzie działać. Rozważamy różne akcje. Niech nikt się nie łudzi _ - powiedział McConnel w czwartek na kilka godzin przed przemówieniem prezydenta.

Szacuje się, że w USA żyje obecnie 11,2 mln nielegalnych imigrantów (czyli 3,5 proc. całej populacji USA). Ta liczba nie zmieniła się od 2009 roku. Jak podał Pew Research Center, aż dwie trzecie z tych osób pochodzi z Meksyku (5,8 mln) i państw Ameryki Środkowej (1,7 mln). Większość żyje w USA od dekady albo dłużej. Nielegalni imigranci stanowili w 2012 roku 5,1 proc. amerykańskiej siły roboczej (8,1 mln osób), ta liczba też nie zmieniła się od 2009 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama uspokaja: Epidemia nie grozi USA Prezydent zapowiedział, że władze będą bardziej agresywnie reagować na przypadki eboli w USA. Poinformował też o podjęciu działań, które mają poprawić warunki bezpieczeństwa w szpitalach.
"USA walczą o wspólne bezpieczeństwo" Amerykanie uderzyli w Syrii nie tylko w Państwo Islamskie ale także w Al-Kaidę.
Obama nie pośle piechoty przeciw dżihadystom Prezydent USA zapewnił, że nie dojdzie do operacji lądowej przeciw Państwu Islamskiemu. - _ Siły amerykańskie wysłane do Iraku nie mają za zadanie podjęcia misji bojowej _ - podkreślił.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)