Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grzegorz Schetyna obiecuje Ukrainie pomoc. Jaką?

1
Podziel się:

Zgodnie z ustaleniami Grupy Wyszehradzkiej każdy z jej członków będzie wspierał Kijów na wybranych polach.

Grzegorz Schetyna obiecuje Ukrainie pomoc. Jaką?
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wspierały Kijów w realizacji reform, w których same osiągnęły sukces i mają w nich cenne doświadczenia - oświadczył szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.

Wcześniej tego dnia ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier po rozmowach z liderami ukraińskich partii politycznych i prezydentem Petrem Poroszenką ogłosili, że podzielili się dziedzinami, w których będą doradzali Ukrainie na drodze jej przemian.

_ - Ten podział obowiązków wynika z naszych doświadczeń. Chcemy pokazać, że jesteśmy zaangażowani w konkretnym wymiarze, że mamy pewne specjalizacje _ - wyjaśnił Schetyna w rozmowie z wąską grupą polskich i ukraińskich dziennikarzy.

Zgodnie z ustaleniami Grupy Wyszehradzkiej każdy z jej członków będzie wspierał Ukrainę na wybranych polach. Polska będzie jej doradzała w sprawach decentralizacji, reformy administracyjnej i zarządzania finansami publicznymi, Słowacja zajmie się energetyką, Czechy rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, mediów i edukacji, a Węgry wezmą na siebie kwestie związane z gospodarką.

Minister Schetyna wyjaśnił, że będzie to przede wszystkim pomoc ekspercka. _ Będzie to wspólna praca, wysyłanie specjalistów, konwersatoria. Będziemy mówić, jak można rozwiązywać problemy _ - podkreślił.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji zadania, którymi będzie zajmował się nasz kraj, należą do najbardziej istotnych problemów, z którymi powinna uporać się Ukraina.

_ - Reforma samorządowa, decentralizacja władzy są bardzo ważne, by pokazać, że władza może pójść w dół i być bliżej ludzi. Ona nie musi być ogromna i wielka, bo z tym się wiąże skuteczna walka z korupcją. Ukraina nie dokona progresu, jeśli nie będzie skutecznie walczyć z korupcją, a ją można pokonać tylko reformą sądownictwa i prostotą zachowań oraz podejmowania decyzji, czyli deregulacją. I to jest to, co trzeba tutaj robić _ - powiedział.

Wcześniej, bezpośrednio po spotkaniu z Poroszenką, ministrowie spraw zagranicznych Polski - Grzegorz Schetyna, Słowacji - Miroslav Lajczak, Czech - Lubomir Zaoralek i wiceminister spraw zagranicznych Węgier Laszlo Szabo oświadczyli, że na Ukrainie odczuwalna jest chęć reform, jednak podkreślili, że oczekują konkretnego planu ich przeprowadzenia. Dali na to władzom w Kijowie czas do pierwszych dni nadchodzącego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
kolo
5 lata temu
niech wspiera ale a własne