Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksmisja na bruk. Szykują się zmiany w prawie

2
Podziel się:

Przepisy o pomieszczeniach tymczasowych, do których można dokonywać eksmisji, nie chronią przed wyrzuceniem mieszkańców na ulice - wskazała Fundacja Helsińska.

Eksmisja na bruk. Szykują się zmiany w prawie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przepisy o pomieszczeniach tymczasowych, do których można dokonywać eksmisji, w praktyce nie chronią przed wyrzuceniem mieszkańców na ulice - wskazała Fundacja Helsińska w petycji skierowanej do parlamentarzystów. Zaapelowała o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. Zmiany w prawie popiera Anna Grodzka.
Prace nad kwestią przepisów dotyczących eksmisji jeszcze w kwietniu ma zacząć sejmowa podkomisja.

- Obecnie obowiązujące przepisy pozornie zapewniają ochronę przed eksmisją na bruk. W praktyce jednak prowadzą one do zwiększenia się populacji osób bezdomnych w Polsce - podkreśliła HFPC w petycji.

Fundacja dodała, że Trybunał Konstytucyjny wskazywał już, że eksmisja na bruk narusza godność ludzką i dlatego obecne przepisy "w zakresie, w jakim nie tworzą rzeczywistych gwarancji zapobiegania eksmisji na bruk", są nie do pogodzenia z konstytucją.

Zgodnie z prawem pomieszczenie tymczasowe m.in. musi mieć dostęp do źródła wody i do toalety - "chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem" - a także oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania oraz zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków i zapewniać co najmniej pięć m.kw. na osobę.

Jak zapisano w Kodeksie postępowania cywilnego, komornik ma wstrzymać się z usunięciem dłużnika z lokalu do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez pół roku. "Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę" - głosi K.p.c.

- Z informacji, które do nas docierają wynika, że wspomniane niedostatki ochrony przed eksmisją na bruk doprowadziły do sytuacji, gdy na rynku zaczęły powstawać wyspecjalizowane przedsiębiorstwa handlowo-usługowe, które podejmują się prowadzenia noclegowni, do których dokonywane są eksmisje z uwagi na brak pomieszczeń tymczasowych - napisała fundacja w petycji.

Jak podkreśliła, "podmioty te powoływane są przez zainteresowanych opróżnieniem lokalu właścicieli lokali". "Przedsiębiorstwa te nie podejmują się pomocy osobom bezdomnym, a jedynie za wynagrodzeniem umożliwiają obejście prawa. W tego typu noclegowniach osoby tam umieszczone pozostają często jedynie przez jeden dzień, by już następnego dnia zostać lege artis eksmitowane na bruk" - wskazała HFPC.

Wiceprezes HFPC Adam Bodnar powiedział, że problemem jest też brak systemowego wsparcia dla osób, które trafiają do pomieszczeń tymczasowych. Jak dodał, powoduje to, że eksmisja do takich pomieszczeń staje się często odłożoną w czasie eksmisją na bruk.

W grudniu ub.r. sejm zaczął prace nad poselskim projektem ustawy, która miałaby rozwiązać te problemy. Podpisy pod projektem złożyli posłowie m.in. z TR, SLD, PSL, a także niezrzeszeni.

Jak zapewniała przedstawicielka wnioskodawców Anna Grodzka (niez.), inicjatywa posłów jest kompleksowa i odnosi się też do kwestii zgłoszonych przez HFPC, m.in. wprowadzając pojęcie "pokoju hostelowego" o określonym standardzie socjalnym, który musiałby zapewnić gminy na potrzeby osób eksmitowanych.

Zmiana terminu "pomieszczenia tymczasowego" na "pokój hostelowy" jest konieczna, aby zapobiec - jak napisano w uzasadnieniu projektu - stereotypizacji i w konsekwencji gorszemu traktowaniu osób zamieszkujących w tych pomieszczeniach. Prawo przebywania w pokojach hostelowych przysługiwałoby do czasu uzyskania innego stałego miejsca zamieszkania.

- Nie ma jednak woli wśród koalicji rządzącej do debaty nad tym projektem. Projekt trudno było odrzucić w roku wyborczym, bo dotyczy on ważnego problemu społecznego, o którym głośno mówią organizacje pozarządowe. Dlatego trafił on do podkomisji i tam zostanie, bo w tej kadencji sejmu, przy braku woli posłów koalicji, nie uda się już go przeforsować - powiedziała Grodzka.

Jak dodała, obowiązek zapewnienia osobom eksmitowanym lokalu hostelowego powinien spoczywać na państwie i gminach, a to "wiąże się z wydatkami, bo gminy nie mają obecnie wystarczających zasobów lokalowych na taki cel i musiałyby je wybudować".

Przewodniczący sejmowej podkomisji Józef Lassota (PO) zapewnił, że jeszcze w kwietniu odbędzie się pierwsze spotkanie podkomisji. - Musimy wtedy ustalić, co zrobić, żeby jeszcze w tej kadencji udało się zakończyć prace - zaznaczył. Z kolei Bodnar ma nadzieję, iż petycja skierowana do senatu sprawi, że ewentualna inicjatywa senatorów będzie dodatkowym wsparciem w pracach nad zmianą przepisów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kogo dotkną zmiany w prawie spadkowym? Zamiarem nowelizacji jest, by spadkobierca nie mógł dowolnie zaspokajać wierzycieli według własnego uznania, a wobec innych zasłaniać się wyczerpaniem spadku.
Komornik sprzeda dom infantki Cristiny. Powód? Według sędziego infantka Cristina i jej mąż, którzy utworzyli wspólnie towarzystwo finansowe pod nazwą Aizoon, zostali oskarżeni o nielegalne operacje finansowe uznane przez sąd za oszustwo.
Dłużnik ukrywa majątek? Jest na to sposób Nakaz zapłaty ma znaczenie, gdy istnieje obawa, że dłużnik będzie dążył do ukrycia majątku, w czasie gdy postępowanie sądowe uniemożliwi skuteczną egzekucję.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
ciekawe, jak ...
4 lata temu
A co z emerytami, którzy maja 800 zł emerytury i czynsz w wysokości również 800 zł. Także na bruk? Na ławkę w parku, razem z pijakami, którzy nie płaca bo nie chciało im się wcale pracowac i dostają pomoc z opieki? Jak to teraz będzie?
Adam Bodnar
5 lata temu
Pieprzeni lewacy, złodzieje, chcą żuli na cudzy koszt utrzymywać, to nie prawa cżłowieka, to zwykłe złodziejstwo!