Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Była rosyjska dyrektor w EBOR oskarżona o korupcję

0
Podziel się:

Rosjance zarzucono, że zażądała od przedstawiciela koncernu paliwowego z Kanady 1,4 mln USD za kredyt z EBOR.

Była rosyjska dyrektor w EBOR oskarżona o korupcję
(Mikdam/Dreamstime)

Była dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju Jelena Kotowa została oskarżona o korupcję. Rosjance zarzucono, że wraz z byłym bankierem Igorem Lebiediewem zażądała od przedstawiciela koncernu paliwowego z Kanady 1,4 mln USD za kredyt z EBOR.

Zarzuty pojawiły się dwa lata po tym jak Kotowa ustąpiła już ze stanowiska najważniejszego przedstawiciela Rosji w EBOR, instytucji utworzonej w 1991 roku, by pomóc krajom Europy Wschodniej w procesie transformacji.

_ - Sprawcy chcieli otrzymać pieniądze w zamian za podjęcie działań prowadzących do udzielenia pożyczki w wysokości 95 mln dolarów zagranicznej firmie _ - poinformowało rosyjskie MSW w wydanym oświadczeniu.

58-letnia Kotowa, która po opuszczeniu stanowiska w EBOR wróciła do Moskwy, wielokrotnie podkreślała, że jest niewinna. Od tego czasu rozpoczęła karierę pisarską i wydała trzy powieści.

W wywiadzie udzielonym w czerwcu 2011 roku _ Niezawisimej Gaziecie _ Kotowa oświadczyła, że jest ofiarą politycznie motywowanej akcji prowadzonej przez śledczych z amerykańskiego resortu sprawiedliwości. Jej prawnik Siergiej Mirzojew uważa, że celem śledztwa było wykluczenie Kotowej z konkursu na stanowisko wiceprezesa EBOR, które w tym czasie miało się zwolnić.

Kotowa, która wcześniej pracowała jako wiceszefowa państwowego banku VTB, została wyznaczona przez rosyjskie władze na jednego z dyrektorów zarządzających EBOR w 2005 roku. Na stanowisku tym reprezentowała interesy Rosji, Białorusi i Tadżykistanu i miała wpływ na decyzje w liczącej 24 członków radzie banku, przyznającej kredyty.

Opuściła EBOR w atmosferze skandalu pod koniec 2010 roku, kiedy pozbawiono ją też immunitetu co otworzyło drogę władzom rosyjskim i brytyjskim, by wszcząć osobne dochodzenia.

EBOR podkreśla, że w pełni współpracuje z rosyjskimi władzami. Kotowej i Lebiediewowi grozi od kary grzywny do siedmiu lat więzienia. Nie zostali aresztowani, ale nie mogą opuszczać Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty w Rosji. Nie chcą tej ustawy Tysiące ludzi zgromadziło się w centrum Moskwy, żeby zaprotestować przeciwko nowej ustawie zabraniającej Amerykanom adoptowania rosyjskich dzieci.
Ruszy śledztwo, które wstrząśnie Rosją? Chodzi o sprawę byłego ministra obrony Anatolija Sierdiukowa, zamieszanego w aferę korupcyjną.
Ujawnił listę skorumpowanych urzędników Skazany za malwersacje były rosyjski oligarcha, zaapelował o uniemożliwienie przyjazdu na igrzyska w Londynie, 308 skompromitowanych funkcjonariuszy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)