Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Armia usunęła Mursiego, by przywrócić demokrację"

0
Podziel się:

Wiele milionów ludzi żądało interwencji od armii. Wszyscy obawiali się pogrążenia się kraju w chaosie i przemocy.

"Armia usunęła Mursiego, by przywrócić demokrację"
(PAP/EPA)

Sekretarz stanu USA John Kerry (na zdj.) powiedział, że egipscy wojskowi, którzy odsunęli w ubiegłym miesiącu od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego uczynili to, by przywrócić demokrację w Egipcie.

Kerry mówił o tym podczas wizyty w Pakistanie, w wywiadzie dla prywatnej telewizji Geo. Pytany o stanowisko USA wobec kryzysu politycznego w Egipcie i odsunięcia przez armię Mursiego na początku lipca, Kerry oświadczył: _ Wiele milionów ludzi żądało interwencji od armii. Wszyscy obawiali się pogrążenia się kraju w chaosie i przemocy _.

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że według oceny stanu obecnego, armia nie przejęła władzy, bowiem krajem kieruje cywilny rząd. Wojsko _ przywróciło demokrację _ - oświadczył Kerry.

Przyznał, że nie jest _ przywróceniem demokracji _ używanie przemocy wobec uczestników demonstracji w Egipcie. - _ Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, powiedzieliśmy jasno, że to jest absolutnie nie do zaakceptowania _ - zastrzegł. Sekretarz stanu dodał, że USA będą śledziły rozwój sytuacji w nadchodzących dniach.

Dotychczas administracja USA unikała jasnych deklaracji, czy w Egipcie doszło 3 lipca do zamachu stanu, choć demokratycznie wybrany islamista Mursi został usunięty z urzędu przez armię i obserwatorzy na całym świecie są zgodni, że to oznacza pucz.

Oficjalne przyznanie tego zmusiłoby władze USA do wstrzymania pomocy dla Egiptu na mocy ustawy o pomocy zagranicznej. Ustawa zabrania pomocy, gdy w kraju, który ją otrzymuje, dochodzi do władzy wojsko po obaleniu demokratycznie wybranego rządu.

Administracja amerykańska argumentuje, że cofnięcie pomocy doprowadziłoby do jeszcze większej destabilizacji w Egipcie, co nie leży w interesie narodowym USA. Egipt jest największym po Izraelu odbiorcą amerykańskiej pomocy wojskowej. Corocznie otrzymuje od USA 1,3 mld dolarów na potrzeby armii i kilkaset milionów pomocy gospodarczej.

Od obalenia Mursiego jego zwolennicy, rekrutujący się głównie z Bractwa Muzułmańskiego oraz innych organizacji islamistycznych, protestują niemal codziennie na ulicach egipskiej stolicy. Domagają się przywrócenia Mursiego do władzy. W ciągu miesiąca zamieszek w całym kraju śmierć poniosło ponad 300 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Ministerstwo: Skończcie protest, do domu Ministerstwo poinformowało też, że nie chce usuwać tłumu radykalnymi metodami, będzie jednak stopniowo zwiększać presję i w razie konieczności użyje armatek wodnych oraz gazu łzawiącego.
Sukces Ashton. Spotkała się z Mursim Na rozmowę z obalonym przez armię i przetrzymywanym w nieznanym miejscu Mursim, szefowa unijnej dyplomacji udała się śmigłowcem.
"Sytuacja jest krytyczna". Francja apeluje o... Francja wzywa do uwolnienia obalonego przez armię prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego oraz innych egipskich więźniów politycznych - oświadczył minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)