Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanie wzięli na celownik pracowników szwajcarskich banków

1
Podziel się:

Szwajcarom grozi aresztowanie nie tylko w Stanach, ale również w krajach Europy za pomoc Amerykanom w uchylaniu się od podatków.

Amerykanie wzięli na celownik pracowników szwajcarskich banków
(malias/CC/Flickr)

Szwajcarskim bankowcom, których dane zostały w kwietniu przekazane USA, grozi aresztowanie nie tylko w Stanach, ale również w krajach Europy za pomoc amerykańskim podatnikom w uchylaniu się od podatków - pisze portal Swissinfo.

Umowy ekstradycyjne między USA a krajami europejskimi, dotyczące m.in. Francji, Niemiec, Włoch, Austrii i Wielkiej Brytanii, umożliwiają Stanom Zjednoczonym podjęcie działań prawnych wobec bankowców podejrzewanych o pomoc amerykańskim obywatelom w uchylaniu się od podatków - powiedziała Denise Chervet, sekretarz stowarzyszenia pracowników szwajcarskich banków.

_ - Jeśli USA wydadzą nakaz aresztowania przez Interpol, namierzony pracownik banku może zostać aresztowany w dowolnym kraju, z którym Waszyngton ma umowę o ekstradycji i w którym takie wykroczenia również są karalne _ - dodała Chervet.

Może to dotyczyć około 10 tys. bankowców, w których sprawie władze amerykańskie wszczęły dochodzenia.

Według Chervet odwiedzającym USA szwajcarskim bankowcom, którzy mieli bezpośredni kontakt z amerykańskimi klientami, grozi _ ryzyko aresztowania za naruszenie amerykańskiego prawa podatkowego, jeśli pomagali swoim klientom w uchylaniu się od podatków _. Natomiast pracownicy banków, którzy nie mieli bezpośredniej styczności z takimi klientami, mogą zostać wezwani na świadków.

Jak podał dziennik _ La Tribune de Geneve _, dwóch szwajcarskich nastolatków, odwiedzających swoich dziadków w USA, było przesłuchiwanych przez sześć godzin na temat miejsca pobytu i zwyczajów ich ojca, bankowca z Genewy.

W kwietniu pod naciskiem USA rząd szwajcarski upoważnił 11 banków do przekazania nazwisk pracowników amerykańskim władzom. Od tego czasu do ministerstwa sprawiedliwości USA przekazano około 10 tys. plików zawierających pisemną korespondencję i wykaz rozmów telefonicznych między personelem bankowym a amerykańskimi klientami.

Pracownicy szwajcarskich banków w obawie przed konsekwencjami, jakie może mieć dla nich decyzja o przekazaniu tych danych, rozpoczęli postępowanie prawne przeciwko bankom i rządowi, starając się dowiedzieć, jakie konkretne dane osobowe zostały przekazane do USA.

_ Nie wiadomo, co USA zamierzają zrobić z danymi pracowników banków. W ramach ostrożności radzę moim klientom, by nie wyjeżdżali ze Szwajcarii _ - powiedział genewski prawnik Douglas Hornung, reprezentujący 40 byłych i obecnych pracownik banków.

Szwajcarska prezydent i minister finansów Eveline Widmer-Schlumpf powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej, że rząd upoważnił banki do przekazania danych władzom amerykańskim w celu samoobrony. Zapowiedziała, że spotka się z pracownikami banków, których może to dotyczyć. Podkreśliła jednak, że odpowiedzialność spoczywa na konkretnych bankach, które są zobowiązane przestrzegać prawa pracy i tajemnicy bankowej, oraz na szwajcarskim rządowym regulatorze rynków finansowych Finma.

Od 2009 roku, kiedy szwajcarski bank UBS został ukarany grzywną w wysokości 780 mln dolarów za pomoc obywatelom USA w uchylaniu się od podatków, na stosunki między Waszyngtonem a Bernem kładzie się cieniem spór o prawo tajemnicy bankowej i korzystanie przez obywateli amerykańskich ze szwajcarskich kont do ukrywania nieopodatkowanych dochodów.

W marcu szwajcarski parlament ratyfikował umowę z września 2009 roku o podwójnym opodatkowaniu podpisaną przez oba kraje, ale czeka ona nadal na ratyfikowanie przez Senat USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatki pogrążą przeciwnika Obamy? Oskarżają republikańskiego kandydata na prezydenta, że nie zapłacił części należnych podatków i ukrywa swoje dochody w rajach podatkowych.
Tak superbogacze ukrywają biliony dolarów Nieopodatkowane pieniądze w rajach podatkowych to tyle, ile wynosi łącznie PKB USA i Japonii.
Niemcy ukryli w Szwajcarii 80 mld euro Niemieckie ministerstwo finansów szacuje kwoty ukryte przez nieuczciwych podatników na kontach w Szwajcarii na 80 mld euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
MUSZKITER
2 lata temu
szwajcaria pralnia brudnych pieniedzy poczawszy od wojny przyzwyczajeni do szfindli finansowych dorobili sie na 2 woj sw Zurych Bern Lucerna Bazylea praly pieniadze ofiar wojny zrabowane przez Niemcow na tym sie wzbogacily nikt tego nie dochodzil tylko zydzi konta utajnionePolskie Mlynarki przetapiali na sztaby by ukryc pochodzenie dokumenty niszczono malo tego przyjmowali zloto sejfy po wojnie byly pelne Niemcy tonami przywozili zloto zrabowane Ribentrop ukryl sie w Szwajcari ze zrabowanym zlotem kupil wille i elita esesmanow balowala zapraszana na libacje utrzymywano w tajemnicy nikt nie rozliczyl z tego banki Szwajcarskie pralnia kwitnie dlatego Frank stoi wysoko nawet Sowieci lokuja kapital finansowy wylegarnia rozpostarla skrzydla przyjmuje dewizy pochodzace z machlojek wszystko utrzymywane w tajemnicy konta ukryte przed wojna to byl biedny kraj