Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

25 lat temu przywrócono historyczną nazwę Rzeczpospolita Polska

0
Podziel się:
25 lat temu przywrócono historyczną nazwę Rzeczpospolita Polska
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Dziś mija 25 lat od nowelizacji konstytucji, która zlikwidowała PRL i przywróciła orłu koronę. Sejm kontraktowy uchwalił zmianę Konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, przywrócił historyczną nazwę państwa Rzeczpospolita Polska, dawne godło i wprowadził ustrój demokratyczny.

Za zmianą głosowało 374 posłów, 11 wstrzymało się od głosu, a przeciw była 1 osoba. Art. 1 brzmiał: "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". Nowelizacja stała się symbolicznym końcem PRL.

Artykuł pierwszy znowelizowanej konstytucji głosił: _ Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej _. Z konstytucji usunięto m.in. ideologiczny wstęp, zdania o socjalizmie i gospodarce planowej oraz regulacje dotyczące przewodniej roli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W południe przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się uroczysta zmiana warty. Z okazji uchwalenia noweli grudniowej o godzinie 16.00 zostanie zapalona okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Godło czyli biały orzeł na czerwonym polu to - obok flagi i hymnu - najważniejszy symbol Rzeczpospolitej Polskiej.

Orzeł był herbem Piastów czyli pierwszych władców Polski. Najstarszy zachowany wizerunek orła jest na monetach Bolesława Chrobrego, pochodzi z XI wieku. Jako oficjalny herb był używany przez Przemysła II w 1295 roku. Orzeł to symbol mocy i siły. Wizerunek orła wykorzystywano na pieczęciach, tarczach, chorągwiach i herbach książąt piastowskich. Jego forma graficzna zmieniała się, ale przez stulecia pozostał jako symbol polskiej państwowości. Dziś godłem Polski jest biały orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem z głową zwróconą w prawo, na czerwonym polu.

Zmiany w konstytucji dokonane 29 grudnia poprzedziła nowelizacja z 7 kwietnia 1989 r., wprowadzająca, zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu, zapisy o Senacie, urzędzie prezydenta RP oraz o ordynacjach wyborczych do Sejmu i Senatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Odszkodowania za represje w PRL w 2015 r.? Nowa definicja działacza opozycji antykomunistycznej, dotyczy nie tylko osób pozbawionych wolności, ale też tych, które skutecznie się ukrywały.
Jutro ważna dezycja Trybunału Konstytucyjnego Sędziowie zbadają, czy represjonowani powinni mieć prawo do odszkodowań już za samo wydanie wobec nich decyzji o pozbawieniu wolności.
Dla kogo odszkodowania za represje w PRL-u? 2 grudnia TK zbada skargi konstytucyjne osób, którym sądy odmawiają dziś przyznania odszkodowań i zadośćuczynień od Skarbu Państwa
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)