Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Maltretowanie dziecka. Co w takiej sytuacji powinien zrobić lekarz

0
Podziel się:

Ważne jest sporządzenie przez lekarza zaświadczenia, o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

Maltretowanie dziecka. Co w takiej sytuacji powinien zrobić lekarz

Lekarz nierzadko zobowiązany jest udać się do miejsca zamieszkania swojego pacjenta, zamiast udzielać świadczenia w szpitalu, przychodni lub prywatnym gabinecie lekarskim. Dzieci dużo gorzej znoszą okres choroby, co prowadzi do podjęcia przez rodziców decyzji o zamówieniu wizyty domowej. W czasie takiej wizyty lekarz, prócz zdiagnozowania jednostki chorobowej, odkryć może inne, poważniejsze symptomy, świadczące o stosowaniu wobec dziecka przemocy tak fizycznej, jak i psychicznej.

W praktyce lekarskiej częściej spotkać można się z przypadkami dzieci maltretowanych fizycznie. Przemoc taką można zdiagnozować bez większego problemu, a to z uwagi na zadrapania, sińce, blizny pojawiające się na ciele dziecka. Dużo trudniejsze i wymagające przeprowadzenia bardziej zaawansowanych badań wydaje się być zdiagnozowanie ofiary przemocy psychicznej.

Istotne jest postawienie pytania, w jaki sposób powinien zachować się lekarz, w chwili powzięcia podejrzenia co do stosowania wobec swojego małoletniego pacjenta przemocy. Jakie kroki powinien podjąć celem w pierwszej kolejności uchronienia dziecka przed kolejnymi atakami na jego osobę, a w dalszej kolejności, by pociągnąć do odpowiedzialności za swoje czyny rodziców lub innych ustawowych opiekunów.

Zasadnym wydaje się postawienie tezy, iż pierwszą czynnością, jaką winien podjąć lekarz w omówionej powyżej sytuacji jest niezwłoczne zawiadomienie organów ścigania - najbliższej jednostki policji lub prokuratury właściwej dla miejsca zamieszkania małoletniego pacjenta. W przypadku nagłym, gdy lekarz zostaje zawiadomiony przez sąsiadów dziecka i gdy osoby dorosłe pozostające w tym mieszkaniu odmawiają otwarcia drzwi lekarzowi, organy ścigania winny zostać zawiadomione telefonicznie przy wykorzystaniu numeru alarmowego 112.

W dalszej kolejności, celem ochrony pacjenta, lekarz winien rozważyć wystąpienie do Sądu Opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka z wnioskiem w trybie art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o wydanie przez sąd stosownych zarządzeń w trybie interwencyjnym. Działając w tym trybie, sąd może zadecydować nawet o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Istotnym elementem jest sporządzenie przez lekarza zaświadczenia, według wzoru ustalonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia, o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm znowelizował ustawę o pieczy zastępczej Umożliwia ona tworzenie niepublicznych rodzinnych domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego na terenie innego powiatu, na zasadzie porozumienia starostów.
Wtedy sąd odbiera władzę rodzicielską Jeśli przemawia za tym dobro dziecka, sąd może ograniczyć jednemu bądź obojgu rodzicom władzę rodzicielską.
Dramatyczny raport. Tak źle jeszcze nie było Marek Michalak powiedział, że raport FDN potwierdza, ciągle jest to bardzo poważnym problemem.

Karolina Służewska-Woźnicka jest adwokatem, a Jakub Krupka aplikantem adwokackim w Celichowski Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)