Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jakie korzyści może dać podział spółki

0
Podziel się:

Koncentrowanie całego majątku w jednej spółce powoduje, że w przypadku problemów w biznesie, może dojść do utraty wszystkiego.

Jakie korzyści może dać podział spółki

Bardzo często się zdarza, że forma działalności gospodarczej nie odpowiada potrzebom osoby, która działalność prowadzi. Najczęściej jest tak dlatego, że w trakcie prowadzenia firmy zabrakło czasu na dostosowanie jej formy do zmieniających się warunków, w szczególności jeśli skala działalności wzrosła.

Najczęściej tego rodzaju sytuacje zdarzają się w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności na podstawie zgłoszenia do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub też w formie spółki cywilnej albo w formie jednoosobowej spółki z o.o.

Dlaczego forma prowadzonej działalności gospodarczej może nie być prawidłowa? Z kilku powodów. Po pierwsze, właściciele doszli do takiego wieku, że chcą się wycofać z działalności, albo też chcą swoją firmę przekazać komuś (np. dzieciom) albo też sprzedać.

W takim przypadku forma jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej jest mało wygodna, gdyż bez przekształcenia w inną formę jest niemożliwe, a w każdym razie bardzo trudne jest jej sprzedanie albo też dopuszczenie do niej innego wspólnika. Wtedy należy przekształcić działalność lub spółkę w spółkę prawa handlowego (spółkę z o.o., akcyjną, komandytowo-akcyjną). Dopiero po takim przekształceniu sprzedaż firmy będzie możliwa.

Po drugie, trzymanie całej działalności w jednej spółce jest niekorzystne z różnych względów. Po wzroście działalności w wyniku rozwoju firmy powstają trudności w zarządzaniu. Trzeba więc firmę podzielić w taki sposób, żeby móc nią zarządzać. Powoduje to konieczność dostosowania formy, w jakiej prowadzona jest firma do jej rozmiarów, co pozwoli na zorganizowanie prawidłowego zarządzania.

Istnieje też niebezpieczeństwo, że koncentrowanie całego majątku w jednej spółce spowoduje, że jakieś niepowodzenie może doprowadzić do utraty wszystkiego. Jest tak w przypadku prowadzenia całej działalności w postaci jednej spółki. W przypadku jednoosobowej działalności, albo spółki cywilnej odpowiadamy majątkiem osobistym za wszystkie zobowiązania, a więc ryzykujemy dodatkowo utratą majątku prywatnego zgromadzonego za zyski z działalności gospodarczej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/201709.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kto;moze;zastapic;wspolnika;na;zgromadzeniu,177,0,1004977.html) *Kto może zastąpić wspólnika na zgromadzeniu * Członek zarządu i pracownik spółki, nie mogą być pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników, ale osoby związane z firmą umowami cywilnoprawnymi - tak.

Dlatego warto jest stworzyć rodzaj koncernu, w którym np. majątek produkcyjny (jak nieruchomości, najcenniejsze maszyny, patenty itd.) gromadzimy w jednej spółce, i korzystamy biernie z ich eksploatacji. Sama natomiast działalność prowadzona jest w drugiej spółce i jej problemy związane ze znacznie większym ryzykiem nie wpływają na utratę majątku zgormadzonego w innej strukturze.

Łatwiej też jest sprzedać samą działalność (bo i cena jest niższa), a podstawowy majątek produkcyjny może być wykorzystany przez kogokolwiek, może być więc podstawą do życia na emeryturze.

Nie należy też zapominać o tym, że jednoosobowa spółka, w dodatku jeszcze mająca jednoosobowy zarząd w osobie jedynego wspólnika, w przypadku, gdy temu wspólnikowi coś się przydarzy, znajdzie się w stanie paraliżu i niesłychanie trudno będzie zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie choćby przez okres niedyspozycji jedynego wspólnika/zarządcy spółki. Nie mówiąc już o tym, że problemy związane ze śmiercią takiej osoby są niesłychanie trudne i mogą doprowadzić do katastrofy.

Są też względy podatkowe przemawiające za przekształceniem. Warto wziąć pod uwagę, że są formy (jak spółka komandytowa lub komandytowo-akcyjna), które mogą zapewnić daleko posunięte bezpieczeństwo osoby prowadzącej działalność przy korzystnym opodatkowaniu, tj. przy opodatkowaniu dochodów tylko w oparciu o PIT. Jednak z drugiej strony warto pamiętać, że dla potrzeb osobistych potrzebujemy tylko pewnego poziomu dochodów, natomiast resztę chcemy i tak inwestować. Dlatego być może dla działalności, a przynajmniej jej części korzystniejsza może być forma spółki kapitałowej (z o.o. lub SA), gdyż łatwiej jest w tej formie inwestować zgromadzone w niej zyski.

Co zatem należy zrobić? Należy zastanowić się, czy forma, w jakiej prowadzona jest działalność odpowiada naszym oczekiwaniom co do przyszłości. Należy zastanowić się, czy w przyszłości nie zechcemy inwestować w jakimś kierunku, jak chcemy firmą skutecznie zarządzać i co chcemy z nią w przyszłości zrobić.

W wyniku takiej analizy należy sprawdzić, jaka forma będzie najkorzystniejsza, zbadać sposób, koszty i podatkowe skutki przekształcenia. Warto pamiętać, że często koszty poniesione na obsługę przedsięwzięcia zwrócą się w krótkim czasie w postaci oszczędności na zarządzaniu, lepszego wykorzystania majątku, oraz bezpieczeństwie, nie mówiąc już o podatkach, stosunkowo szybko.

Inne artykuły o regulacjach dotyczących spółek czytaj w Money.pl
Prezes odpowie, mimo że spółka nie poniosła straty Odpowiedzialności karnej spodziewać się może ten, kto będąc członkiem zarządu spółki, swoim zachowaniem naraża ją na niebezpieczeństwo.
Wspólnik występuje ze spółki - jakie powoduje to problemy? Najprostszym sposobem ustania członkostwa w spółce jawnej jest przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na osobę trzecią.
Zgromadzenie wspólników w jednoosobowej spółce z o.o. W takiej spółce zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd, ale częściej uchwały są podejmowane przez jedynego wspólnika bez zwołania zgromadzenia.

Autor jest adwokatem w w Kancelarii Celichowski Szyndler i Partnerzy

prawo spółek
porady
porady prawne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)