Elektroniczne postępowanie upominawcze (e.p.u.) wprowadzone zostało do Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), nowelą z 9 stycznia 2009 r., która weszła w życie 1 stycznia 2010 r. Od tego czasu do e-sądu w Lublinie, rozpatrującego wszystkie sprawy wnoszone drogą elektroniczną, wpłynęło ponad 4 mln spraw, z czego 98 procent zostało rozpatrzonych.
Nie ulega wątpliwości, że e.p.u. cieszy się dużą popularnością przy dochodzeniu roszczeń. Ze względu na wygodę wnoszenia pism procesowych wyłącznie drogą elektroniczną oraz niższe opłaty sądowe wynoszące, podobnie jak w postępowaniu nakazowym, 1/4 opłaty podstawowej, postępowanie elektroniczne stało się istotnym elementem dochodzenia roszczeń przez wierzycieli. Dodatkowo zauważyć należy, że zgodnie z art. 50532 K.p.c. powód zobowiązany jest jedynie do wskazania dowodów na poparcie swoich twierdzeń, nie musi jednak dołączać ich do pozwu.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach, jakie zamierza wprowadzić do elektronicznego postępowania upominawczego. System informatyczny ma automatycznie sprawdzić, czy roszczenie między wierzycielem a dłużnikiem było już przedmiotem sporu przed sądem. Ma to zapobiec dochodzenia kilkukrotnie wierzytelności już zapłaconej lub będącej przedmiotem sporu sądowego.
Resort planuje także powiązać system informatyczny e-sądu z bazą danych systemu PESEL, celem weryfikacji adresu pozwanego. Jest to odpowiedź na działalność podmiotów dochodzących wierzytelności masowych, które jako adres pozwanego podają przeważnie adres zameldowania widniejący na umowie. W konsekwencji dochodzenia roszczeń przedawnionych, adres ten często okazuje się nieaktualny. Poprzez fikcję doręczenia określoną w art. 139 K.p.c. nakaz zapłaty uprawomocnia się, nawet jeżeli pozwany nie miał możliwości się z nim zapoznać.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m17227.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/skuteczna;windykacja;-;ktore;metody;najlepsze,18,0,1030418.html) *Skuteczna windykacja - które metody najlepsze? * O ściągalność przyszłych wierzytelności należy zadbać jeszcze zanim staną się one wymagalne, przez należyte ich udokumentowanie. Dzieje się tak w wypadku, gdy pracownik placówki pocztowej nie zamieści wzmianki o zmianie miejsca zamieszkania lub błędnym adresie, a określi jedynie, że przesyłka została awizowana i niepodjęta w terminie. W takiej sytuacji sąd pozostawia nakaz zapłaty w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.
Wymaga podkreślenia, że mimo wskazanych wyżej niedoskonałości, e.p.u. umożliwiło dochodzenie roszczeń w sposób szybki i efektywny, a przypadki nadużyć opisywane w mediach wynikają raczej z liczby wniesionych spraw, a nie z nagminnego nadużywania przez wierzycieli niedoskonałości systemu. Opisane problemy powinny zostać rozwiązane przez modyfikację systemu informatycznego pozwalającą na weryfikację stanu sprawy i adresu zameldowania pozwanego, a także poprzez szkolenia pracowników placówek pocztowych w kwestii prawidłowego awizowania przesyłek.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Nie masz długów, a sąd każe zapłacić. To może zdarzyć się i tobie Nowe sądy są rajem dla oszustów? Weryfikujemy mity. | |
Wierzyciel jest jednocześnie dłużnikiem? Zobacz, co zrobić Gdy dwie osoby są względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda może potrącić swój dług jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze. | |
Masz długi? Ma być łatwiej ogłosić upadłość Do końca 2011 roki do sądów wpłynęło 1875 wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej; została ona ogłoszona tylko w 36 sprawach. | |
Jak uniknąć płacenia odsetek wierzycielowi? Z chwilą złożenia pieniędzy do depozytu, dłużnik zwalnia się z obowiązku zapłaty odsetek umownych lub ustawowych. |
Autor jest prawnikiem w BSO Prawo & Podatki