Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
izrael
28.08.2014 07:12

Zarówno Izrael, jak i Hamas ogłaszają zwycięstwo po zawarciu rozejmu

Obie strony zawarły porozumienie o długoterminowym zawieszeniu broni po 50 dniach walk, w których zginęło ponad 2 tys. Palestyńczyków i 70 Izraelczyków, a 11 tys. ludzi odniosło obrażenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Armia Izraelska)

Izraelski premier Benjamin Netanjahu w telewizyjnym wystąpieniu oświadczył, że Hamas otrzymał mocny cios i nie zrealizował żadnych z wyznaczonych celów. Z drugiej strony przyznał, że konflikt był porażką, ponieważ nie zatrzymał ataków rakietowych i nie odsunął radykałów od władzy.

Netanjahu podkreślił jednak, że Izrael nie będzie tolerował ostrzału rakietowego i odpowie na taki ostrzał _ jeszcze silniej _.

Tymczasem w Gazie grupa zamaskowanych bojowników zgromadziła się pośród ruin osiedla Szidżaja, w miejscu poważnych walk w czasie ostatniego konfliktu. Mężczyźni prezentowali ciężkie karabiny maszynowe, pociski moździerzowe, rakiety i pociski przeciwpancerne. Wokół nich zebrały się setki Palestyńczyków i robiły zdjęcia z nimi oraz całym arsenałem.

Rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu Abu Obeida stanął na fladze Izraela i zwrócił się do tłumu. _ Strefa Gazy osiągnęła zwycięstwo, gdyż uczyniła coś, czego nie zdołały wielkie armie. Zmusiła wroga do odwrotu _ - powiedział. _ Musimy wiedzieć, że nie ma donioślejszego głosu niż ten należący do ruchu oporu _ - dodał.

Obie strony zawarły porozumienie o długoterminowym zawieszeniu broni we wtorek, po 50 dniach walk, w których zginęło ponad 2 tys. Palestyńczyków i 70 Izraelczyków, a 11 tys. ludzi odniosło obrażenia. Porozumienie przewiduje wstrzymanie palestyńskich ataków z powietrza na Izrael i operacji militarnych izraelskiego wojska w Strefie Gazy, w tym ataków lotnictwa i działań lądowych.

Izrael ma otworzyć szerzej granicę z Gazą, aby ułatwić przewóz materiałów budowlanych do odbudowy zniszczonych budynków oraz dostarczanie pomocy humanitarnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, jaki jest bilans konfliktu w Gazie Od wczorajszego wieczora w Gazie obowiązuje bezterminowe zawieszenie broni, a strony mają niebawem usiąść do dalszych negocjacji.
Celowali w dom przywódcy Hamasu. Zabili... Armia izraelska oznajmiła, że próby zabicia Deifa są uzasadnione.
Netanjahu: "Nie będzie zawieszenia broni" _ - Nie zaakceptujemy trwałego zawieszenia broni, jeśli nie będzie ono zawierać konkretnej odpowiedzi na nasze potrzeby bezpieczeństwa _ - uprzedził premier Benjamin Netanjahu.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz