Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

In vitro poza kontrolą? Poseł PiS krytykuje projekty

0
Podziel się:

Bolesław Piecha mówi, że należy uregulować polskie prawodawstwo w sprawie wielu kwestii bioetycznych, nie tylko in vitro.

In vitro poza kontrolą? Poseł PiS krytykuje projekty
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Bolesław Piecha mówi, że należy uregulować polskie prawodawstwo w sprawie wielu kwestii bioetycznych, nie tylko in vitro.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia zwrócił uwagę, że nasz kraj 12 lat temu podpisał europejską konwencję bioetyczną, ale nasze prawo nie przewiduje żadnych aktów wykonawczych w tej sprawie.

_ - Należałoby przynajmniej to, co można na dzisiaj uporządkować. W związku z tym prezes zapowiedział okrągły stół. Być może należałoby się zastanowić, czy natychmiast należy uregulować in vitro, a nie wszystko to, co z całą bioetyką jest związane. Jest tam wiele rzeczy bardzo poważnych. A dlaczego my się koncentrujemy na tym wycinku? Może trzeba uregulować resztę - _ powiedział Piecha.

POSŁUCHAJ BOLESŁAWA PIECHY:

_ źródło:IAR _

Bolesław Piecha zwrócił uwagę, że w efekcie może w Polsce dochodzić do eksperymentów na zarodkach, komórkach macierzystych, których nikt nie kontroluje.
Poseł PiS mówi, że in vitro to raczej technologia, niż metoda leczenia. Jej skuteczność to 30 procent.

- _ Podkreślam nie dla wszystkich. I też jest takie potężne przekłamanie, że jest to metoda uniwersalna i dla wszystkich. Otóż oświadczam, z całym szacunkiem dla wszystkich, którzy zajmują się in vitro, że dla części par małżeńskich nie ma żadnej możliwości skorzystać z żadnej metody, żeby doczekać się potomstwa. Są sytuacje, że nie pomoże nawet in vitro _ - mówi Piecha.

Bolesław Piecha powiedział, że projekty posłanki PO Kidawy - Błońskiej i Ruchu Palikota dają możliwość powszechnego dostępu do in vitro oraz finansowania go z pieniędzy publicznych. Jego zdaniem, większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, z jak wysokimi kosztami wiążą się te zabiegi.

Poseł PiS dodał, że jego ugrupowanie jest otwarte na dyskusję o karaniu za przeprowadzanie takich zabiegów.

Czytaj więcej w Money.pl
Więzienie za in vitro? Tego chce PiS Metoda ta jest ryzykowna i stosuje się ją kosztem ludzkich zarodków. Dlatego partia proponuje nawet dwa lata pozbawienia wolności za jej stosowanie.
Będą się bić o in vitro. Projektów jest kilka Sprawą in vitro zajmował się już parlament poprzedniej kadencji. Tym razem coś ustalą?
Platforma ujawnia plany w sprawie in vitro Projekt dopuszcza in vitro nie tylko dla małżeństw, zezwala też na mrożenie zarodków. Nie ma w nim natomiast mowy o refundacji z budżetu państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)