Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo podatkowe

Darowizna pieniężna a opodatkowanie VAT

2011-08-30
Darowizna pieniężna a opodatkowanie VAT

Pytanie: Czy darowizna pieniężna podlega ustawie o VAT, jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, które darczyńca chce przekazać na rzecz sołectwa? Jeżeli nie to proszę o podstawę prawną. Czy musi być sporządzona umowa pomiędzy darczyńcą a Radą sołecką?

Odpowiedź: Darowizny pieniężne w żadnym przypadku nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Pieniądze nie są bowiem towarem, a jednocześnie czynność...

Źródło: e-prawnik
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Skazanie z art. 178a kk. a licencja na transportPytanie: Prowadzę firmę transportową na podstawie licencji wydanej w myśl ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. W dniu 12.05.2010 r. zostałem skazany z art. 178a § 1 kk. na 1 rok...
  • Pozwolenie na broń palnąPytanie: Późnym wieczorem po suto zakrapianym grillu chciałem wjechać do garażu, który znajduje się pod moim domem, około 15m od miejsca, w którym był zaparkowany samochód (droga publiczna). Niestety...
  • Uzyskanie potwierdzenia przedawnienia podatkuPytanie: W 2003 roku odbyło się w Cieszynie postępowanie spadkowe które uprawomocniło się 18.12.2003. W toku postępowania są ustalił dopłatę na rzecz brata (G.G.) od siostry (K.G.) do wyrównania...
  • Ugoda w sprawie spłaty zobowiązania pieniężnęgoPytanie: Komornik zajął dłużnikowi wynagrodzenie za pracę tytułem spłaty jego zobowiązania wobec wierzyciela (w tym wypadku ja jestem wierzycielem). Komornikowi udało się nawet przekazać na moje konto...
  • Hazard onlinePytanie: Jak wiadomo w Polsce hazard w Internecie jest zabroniony. Jeżeli wygram 20.000 zł w kasynie i będę chciał za tą wygraną kupić np. auto, a jestem bezrobotny oczywistą sprawą jest że Urząd...
Przydatne linki