Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo podatkowe

Darowizna od rodzica

2009-05-22
Darowizna od rodzica

Pytanie: Jestem 22-letnią osobą stanu wolnego. Mama chce mi dać darowiznę w gotówce - kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jaki jest tryb postępowania, czy musi być na konto wpłacona (wymaganie urzędu skarbowego), jak jest opodatkowana i czy wysokość podatku zależy od kwoty?

Odpowiedź: Zasadniczo darowizna pieniędzy matki na rzecz dziecka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, o ile kwota darowizny przekracza 9.637 zł (przy czym...

Źródło: e-prawnik
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Przedawnienie karalności czynu a zadośćuczynieniePytanie: Art 101. § 1 kk. zawiera regulacje dotyczące przedawnienia przestępstwa którego karalność ustaje, od czasu jego popełnienia. Czy jeżeli karalność przestępstwa ustała oznacza to, że sprawa...
  • Opóźnione płatności składek ZUSPytanie: Prowadzę działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W roku 2009 i wcześniej zalegałem z płatnościami składek na ZUS. W marcu uregulowałem zaległe składki z...
  • Odrzucenie spadku po prababciPytanie: Ponad rok temu zmarła moja mama, nie miała żadnego majątku tylko długi. Zrobiliśmy u notariusza odrzucenie spadku - ja i moje dzieci, ale dla moich małoletnich wnuków tego nie zrobiliśmy....
  • Pracownik a osoba współpracująca w spółce z o.o.Pytanie: Spółka z o.o. zatrudnia pracownika na umowę o pracę, tyle że ów pracownik to mąż osoby tworzącej spółkę (spółka 1 osobowa z 2 wspólnikami posiadającymi pojedyncze udziały) mający z żoną...
  • Pozwolenie na użytkowaniePytanie: Zamierzam się starać o pożyczkę hipoteczną pod zastaw domu, którego jestem właścicielem. Kłopot w tym, że wśród dokumentów, których przedstawienia wymaga bank jest wymieniona jest \"Decyzja o...
Przydatne linki