src="http://static1.money.pl/i/galeria/108/2/s_26476.jpg"/>fot: PAP/Jacek Bednarczyk[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/oswiecim;historyczny;napis;arbeit;macht;frei;skradziony,galeria,3193,0.html)Nieznani sprawcy ukradli w nocy napis _ Arbeit macht frei _ z głównej bramy muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Policja wyznaczyła pięć tysięcy nagrody za pomoc w odzyskaniu tablicy.
aktualizacja: 10:40* *
Zniknięcie tablicy zauważyli pracownicy ochrony. Zawiadomili policję. Początkowo funkcjonariusze próbowali ustalić, czy napisu nie zdemontowali pracownicy muzeum, by poddać go konserwacji. Okazało się jednak, że fragment bramy padł łupem złodziei.
_ - Policja zabezpiecza na miejscu ślady. Pies podjął trop _- mówi rzeczniczka oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.
POSŁUCHAJ MAŁGORZATY JURECKIEJ:
Teren jest monitorowany - policja sprawdza zapis monitoringu - zapewnia rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.
POSŁUCHAJ DARIUSZA NOWAKA:
Policja wyznaczyła pięć tysięcy nagrody za pomoc w odzyskaniu tablicy
Jarosław Mensfelt tłumaczy, że na 200- hektarowym terenie trudno jest wszystkiego upilnować. Wyraził jednocześnie nadzieje, że w odnalezieniu sprawców pomogą nagrania monitoringu. Podkreślił, że takie kradzieże zdarzają się wszędzie na świecie.
POSŁUCHAJ JAROSŁAWA MENSFELTA:
Andrzej Przewoźnik z Rady Pamięci Walk i Męczeństwa jest wstrząśnięty kradzieżą napisu.
W jego ocenie do tego typu aktów wandalizmu dochodzi często, gdyż sprawcy czują się bezkarni
POSŁUCHAJ ANDRZEJA PRZEWOŹNIKA:
Napis _ Arbeit macht frei _ (Praca czyni wolnym) został wykonany przez więźniów w obozowej ślusarni. Oprócz Auschwitz takie same napisy znajdowały się także w kilku innych nazistowskich obozach śmierci.
Światowe agencje komentują kradzież
O kradzieży szeroko informują zagraniczne agencje prasowe.
Agencja AP przypomina, że napis _ Arbeit Macht Frei _ był umieszczany nad bramami do innych nazistowskich obozów zagłady na przykład w Dachau i Sachsenhausen. Zaznacza jednak, że tablica z Auschwitz jest najbardziej znana.
Reuters dodaje, że skradziony napis został już zastąpiony repliką przygotowaną, kiedy oryginalna tablica była w renowacji. Przypomina też, że odwiedzany przez ponad milion osób rocznie obóz potrzebuje pilnej renowacji.
Francuska agencja AFP cytuje wypowiedź rzecznika muzeum Jarosława Mansfelda, iż kradzież to: _ profanacja miejsca, w którym zamordowano milion ludzi _. Niemiecka agencja dpa zaznacza, że _ cyniczny napis uważany jest za symbol tragicznego losu milionów więźniów _.
| Napis symbol |
| --- |
| Tablica powstała w ślusarni obozu Auschwitz-Birkenau. Litery wycinał jeden z więźniów - Jan Liwacz, mistrz kowalstwa artystycznego. Charakterystyczne jest to, że literka _ B _ w słowie _ Arbeit _ umieszczona jest do góry nogami. Wielu odczytuje to do dziś jako _ ukryty _ znak oporu więźniów. Najprawdopodobniej jednak literę _ odwrócono _ przez pomyłkę. Tablica zniknęła już raz z bramy obozu po jego wyzwoleniu. Radzieccy żołnierze przygotowali ją do wywiezienia na wschód, ale za butelkę bimbru strażnik pilnujący tablicy wydał ją byłemu więźniowi Eugeniuszowi Nosalowi. To on, razem z przypadkowo spotkanym furmanem, ukryli napis w miejskim magistracie. |