Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w prokuraturze. Projekt idzie do kosza

0
Podziel się:

Krajowa Rada Prokuratury chce zaniechania prac nad przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem zmian.

Zmiany w prokuraturze. Projekt idzie do kosza
(Reporter Poland)

Krajowa Rada Prokuratury chce zaniechania prac nad przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem zmian ustawy o prokuraturze. Według Rady prace nad nowym projektem powinien prowadzić prezydent. _ - Uchwała KRP jest bardzo emocjonalna _ - ocenia ministerstwo.

Na zdj. wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski

_ - Prawdziwym celem i skutkiem przedstawionego projektu - niezależnie od intencji deklarowanych w jego uzasadnieniu - jest przywrócenie kontroli politycznej rządu nad prokuraturą oraz ograniczenie niezależności prokuratorów _ - głosi obszerna uchwała KRP o projekcie.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski powiedział wczoraj, że _ uchwała KRP jest bardzo emocjonalna i przez to jest przejaskrawiona, a zawarte w niej oceny są przerysowane _. _ Projekt został skierowany do konsultacji społecznych, których celem jest zebranie opinii; proponowane rozwiązania na pewno mają usterki, ale od ich korygowania są konsultacje _ - dodał.

W podjętej uchwale Rada _ domaga się stanowczo _ zaniechania prac nad projektem oraz podjęcia prac nad opracowaniem nowej ustawy o prokuraturze. _ - Właściwym ośrodkiem tych prac powinna być Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej _ - napisano w uchwale podpisanej przez jej przewodniczącego Edwarda Zalewskiego.

Według Rady projekt ministerialny _ w niezwykle głęboki sposób ingeruje w ustawowe zadania, ustrój i organizację prokuratury, kwestie niezależności prokuratury i prokuratorów oraz zasady funkcjonowania _. _ Projekt opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości powstawał w wielkiej tajemnicy; jeszcze kilka dni przed jego skierowaniem do konsultacji międzyresortowych treść jego była nieznana, co więcej nieznane były szerszej opinii publicznej nawet ostateczne założenia tej ustawy _ - zaznaczyła KRP.

_ - Nieprawdziwa jest teza, że projekt powstawał w wielkiej tajemnicy i nieznane były opinii publicznej założenia, bo sama KRP wydawała w maju uchwałę dotycząca tych założeń _ - zaznaczył Królikowski.

Już w początkach maja br. KRP apelowała o przerwanie prowadzonych w resorcie sprawiedliwości prac nad zmianami ustawy o prokuraturze. Jej zdaniem rozważane pomysły grożą _ powrotem do praktyki podporządkowania prokuratorów bieżącym interesom politycznym _.

Zdaniem wiceministra chybiony jest też m.in. zarzut mówiący o braku uprawnień Rady Ministrów do definiowania polityki karnej. _ - Opracowany jest nawet dokument programowy rządu mówiący o zasadach polityki karnej _ - wskazał.

_ - Widać, że powodem tak kolosalnej krytyki wyrażonej w uchwale jest ograniczenie władzy KRP w wyłącznym decydowaniu o powołaniu prokuratora na każde stanowisko w prokuraturze; po zmianach Rada stanie się podmiotem, który w tym procesie będzie współuczestniczył, a nie rozstrzygał _ - ocenił wiceminister.

Królikowski przyznał, że istnieje potrzeba stworzenia nowej Ustawy o prokuraturze. _ - Jednak wprowadzenie zmian w ramach nowelizacji starej ustawy minimalizuje ryzyko długotrwałej pracy w Sejmie nad wszystkimi aspektami dotyczącymi prokuratury i prokuratorów; ewentualne propozycje i poprawki w pracach legislacyjnych będą mogły bowiem dotyczyć tylko zakresu projektu _ - wyjaśnił.

W lipcu projekt nowelizacji, przewidujący m.in. _ wprowadzenie demokratycznej kontroli nad działalnością prokuratury _ skierowano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministerstwa projekt po wakacjach powinien trafić do Sejmu. Założenia zmian Ustawy o prokuraturze rząd przyjął w czerwcu.

W uzasadnieniu projektu resort wskazał, że głównym założeniem jest _ umożliwienie parlamentarnej, corocznej debaty nad działalnością prokuratury oraz wprowadzenie instytucjonalnych rozwiązań umożliwiających komunikowanie - pomiędzy rządem, a prokuratorem generalnym - elementarnych, z punktu widzenia polityki karnej rządu, zagadnień _.

W związku z tym przewidywane jest wprowadzenie przepisów, które zobowiązywałyby ministra sprawiedliwości do opracowania - w porozumieniu z MSW - założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie - po zaopiniowaniu przez PG - byłyby przyjmowane przez rząd. Określone przez rząd kierunki nie byłyby wiążące dla PG, ale prokurator generalny, składając coroczne sprawozdanie z działalności prokuratury, odnosiłby się do przyjętych przez rząd kierunków.

Kolejnym celem projektu jest wyraźne zdefiniowanie wytycznych, zarządzeń i poleceń, którymi posługuje się prokurator przełożony wobec podległego. Przewidywana jest też likwidacja prokuratur wojskowych i włączenie ich struktur do prokuratur powszechnych. Planowana jest także reorganizacja pionów śledczego i lustracyjnego IPN. Jednoznacznie mają też zostać uregulowane przepisy odnoszące się do prokuratorów w stanie spoczynku.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie odpuści. "Trzeba wprowadzić porządek" _ Polacy mają dość tego, że prokuratura postępuje w sposób tak chaotyczny, tak nieuporządkowany, że ciągle prokuratorzy wikłają się w jakieś wewnętrzne konflikty. _
Prokuratura bez kontroli? Gowin chce zmian -_ Oddzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury było krokiem we właściwym kierunku, ale prokuratura w niewłaściwy sposób tę autonomię wykorzystała _ - uważa Gowin.
Mamy najbardziej liberalną ustawę w Europie Trwa batalia o kolejną ustawę. Zobacz, co nie podoba się senatorom.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)