Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w prawie. Wizyta u okulisty będzie wymagała skierowania

0
Podziel się:

Od stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zmiany w prawie. Wizyta u okulisty będzie wymagała skierowania
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Pozostał miesiąc, aby do okulisty lub dermatologa udać się bez skierowania. Od stycznia do tych specjalistów będzie można zapisać się tylko ze skierowaniem. Część porad oraz drobnych zabiegów okulistycznych i dermatologicznych przejmą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

W myśl nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przyjętej w połowie roku w ramach tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego, od stycznia pacjent, który będzie chciał zapisać się do okulisty lub dermatologa, będzie musiał uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Pozostał więc miesiąc, aby udać się lub zapisać do tych specjalistów bez skierowania. Pacjenci, którzy do końca grudnia zdążą zapisać się na wizytę na przyszły rok, także nie będą potrzebowali skierowania.

Według ministerstwa zdrowia wprowadzenie skierowań do okulisty i dermatologa ma spowodować odciążenie specjalistów od wizyt pacjentów zgłaszających się do nich z drobnymi dolegliwościami, w przypadku których wystarczyłaby pomoc lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Jak wielokrotnie tłumaczył resort, z analiz prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że ponad połowa wizyt u okulisty lub dermatologa to wizyty jednorazowe pacjentów, którzy zgłaszają się z podejrzeniem choroby, którą w ramach swoich kompetencji mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ. Chodzi m.in. o zapalenie spojówek, jęczmień czy zapalenie skóry. Dzięki odciążeniu specjalistów od wizyt z tzw. lekkimi przypadkami, skróci się czas oczekiwania na wizytę i dostępność do okulistów i dermatologów dla pacjentów z bardziej skomplikowanymi schorzeniami.

Od nowego roku bez skierowania nadal będzie można zapisać się na wizytę do ginekologa, onkologa, psychiatry, wenerologa czy stomatologa.

Rozwiązanie mające na celu zmniejszenie kolejek do specjalistów i zabiegów to element tzw. pakietu kolejkowego. W myśl tych rozwiązań od stycznia świadczeniodawcy będą przekazywali do NFZ rzeczywisty czas oczekiwania na wizytę, ale też oddzielnie dla pacjenta podana będzie informacja o pierwszym wolnym terminie wizyty. W przypadku niektórych świadczeń rejestry oczekujących w kolejce będą prowadzone poprzez aplikację NFZ. Chodzi m.in. o kolejki do poradni onkologicznych, ortopedycznych, kardiologicznych i endokrynologicznych, zabiegów endoprotezoplastyki oraz zaćmy, a także pacjentów objętych diagnostyką mającą na celu rozpoznanie lub wyleczenie nowotworu.

Od nowego roku lekarze będą mogli także przedłużyć receptę w ramach tzw. porady receptowej, czyli bez konieczności osobistego badania pacjenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsza pomoc bez tajemnic. Jest aplikacja Aplikacja zawiera instrukcje postępowania w pięciu sytuacjach: z dzieckiem zadławionym; z dzieckiem nieprzytomnym bez oddechu; z osobą nieprzytomną z zachowanym oddechem czy z osobą nieprzytomną bez oddechu.
Duże kobiety mogą być fit. Oto dowód Nie skacz, nie pływaj żabką od brzegu do brzegu, unikaj aerobiku. Co pozostaje? Podpowiadamy jak ćwiczyć.
Ta dieta to ratunek dla twojego serca Mimo że dieta śródziemnomorska charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczy i może być również kaloryczna, to jest to sposób odżywiania, który sprzyja utracie wagi, jak również obniżeniu ryzyka zawałów serca i udarów mózgu
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)