Dziś formalnie ruszyła kampania wyborcza. Będą w niej duże zmiany. **Na przykład zwiększona została kwota, jaką kandydaci w wyborach mogą wpłacać na rzecz komitetu wyborczego. Z 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosła ona do sumy nieprzekraczającej jej 45-krotności.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 20 sierpnia komitety wyborcze mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o swoim utworzeniu. Do PKW zawiadomienia o utworzeniu zgłaszać mogą komitety partii politycznych, koalicji partii politycznych oraz komitety tych organizacji, stowarzyszeń lub wyborców, które zamierzają wystawić swoje listy.
Po zarejestrowaniu komitety wyborcze będą miały czas do 30 sierpnia do godz. 24 na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz senatorów w celu zarejestrowania.
W międzyczasie, do 22 sierpnia zostaną powołane Okręgowe Komisje Wyborcze, które będą przyjmowały od komitetów wyborczych zgłoszenia list kandydatów na posłów i senatorów.
Zarówno do wyborów, jak i do poprzedzającej je kampanii zastosowane zostaną przepisy kodeksu wyborczego, który wszedł w życie 1 sierpnia. W porównaniu do wyborów sprzed czterech lat jedną z najistotniejszych zmian będzie nowa zasada wyborów do Senatu. Odbędą się one w stu jednomandatowych okręgach wyborczych.
Kolejna zmiana wprowadzona przez kodeks to parytety na listach wyborczych. Aby w tegorocznych wyborach do Sejmu lista wyborcza została zarejestrowana, musi się na niej znaleźć nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn. W przypadku zgłoszenia listy zawierającej trzech kandydatów, musi być na niej co najmniej jedna kobieta lub mężczyzna.
Wśród nowych reguł wyborczych są także udogodnienia dla wyborców przebywających za granicą: będą oni mogli głosować korespondencyjnie. Osoba chcąca skorzystać z takiej możliwości będzie musiała zawiadomić o tym właściwego konsula do 24 września. Będzie można to zrobić ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Wymogiem jest także wpisanie do spisu wyborców.
Ponadto w tegorocznych wyborach parlamentarnych wyborcy niepełnosprawni i ci powyżej 75. roku życia będą mogli głosować przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem takim może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby.
Chcesz wiedzieć więcej na temat wyborów, informacji szukaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t79467.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/politycy;pjn;chca;rozmawiac;z;wyborcami;na;facebooku;i;twitterze,82,0,886866.html) | PJN zrobi to na Facebooku i Twitterze Zamiast billboardów chce w kampanii rozmawiać z wyborcami w sieci. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/tusk;i;kaczynski;wyladuja;w;wiezieniu;jesli;uda;sie;dutkiewiczowi;,61,0,886333.html) | Tusk i Kaczyński wylądują w więzieniu? Jeśli uda się Dutkiewiczowi... Paweł Szygulski pyta o przyszłość partii politycznych. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;zdecydowal;bedziemy;glosowac;9;pazdziernika,33,0,886049.html) | Komorowski zdecydował, kiedy będziemy głosować Wybory będą jednodniowe. Prezydent żałuje, że nie uda się ich przeprowadzić w formie dwudniowej. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/na;razie;to;tajemnica;podniosa;podatki;i;zabiora;ulgi,17,0,882193.html) | Na razie to tajemnica. Podniosą podatki i zabiorą ulgi Co ukrywa przed nami rząd, odkrywa Andrzej Zwoliński. |