Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wymiar sprawiedliwości w Polsce. Nagrano ponad 640 tys. rozpraw cywilnych

0
Podziel się:

Do tej pory system protokołu elektronicznego wdrożono w 86 sądach, wszystkich sądach apelacyjnych, wszystkich sądach okręgowych i 30 sądach rejonowych. Przeszkolono ponad siedem tys. osób.

Wymiar sprawiedliwości w Polsce. Nagrano ponad 640 tys. rozpraw cywilnych
(EAST NEWS/Bartosz Krupa)

Dotychczas w sądach nagrano, w formie protokołu elektronicznego, ponad 640 tys. rozpraw cywilnych. Obecnie trwa m.in. wdrażanie tego systemu w sądach rejonowych apelacji warszawskiej - poinformował resort sprawiedliwości.

_ Do tej pory system protokołu elektronicznego wdrożono w 86 sądach; wszystkich sądach apelacyjnych, wszystkich sądach okręgowych i 30 sądach rejonowych. Przeszkolono ponad siedem tys. osób _ - powiedział pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. informatyzacji sądów prof. Jacek Gołaczyński.

Prace nad protokołem elektronicznym najbardziej zaawansowane są w sądach apelacji wrocławskiej. Według planów resortu do końca lutego przyszłego roku w sprzęt wyposażone mają zostać kolejne sądy rejonowe z apelacji: krakowskiej, warszawskiej, łódzkiej, białostockiej i gdańskiej.

_ Obecnie np. w apelacji warszawskiej wdrożenie następuje w 13 sądach rejonowych na 142 salach rozpraw, przeszkolić trzeba 950 osób _ - dodał Gołaczyński. Jak zaznaczył, gdy wprowadzanie tego systemu się zakończy, nagrywane będą wszystkie sprawy cywilne i gospodarcze.

Nagrywanie rozpraw cywilnych umożliwiła ustawa, która weszła w życie w lipcu 2010 r. Zasadą stało się sporządzanie podczas rozprawy cywilnej protokołu elektronicznego, czyli zapisu dokonanego za pomocą urządzeń nagrywających. W sposób pisemny jest tylko sporządzany protokół skrócony, w którym jest informacja o miejscu i dacie posiedzenia, nazwiskach sędziów, stron, oznaczeniu sprawy oraz zarządzeniach i orzeczeniach wydanych na posiedzeniu.

Wprowadzanie nagrywania spraw cywilnych rozpoczęto około dwóch lat temu od sądów apelacyjnych i okręgowych, rok temu nagrywanie spraw cywilnych zapoczątkowano w pierwszych sądach rejonowych. Odpowiednie wyposażenie sal sądowych, w których odbywają się sprawy cywilne, ma zająć jeszcze około trzech lat.

Usprawnieniu korzystania z protokołu elektronicznego ma służyć podpisana dwa tygodnie temu przez prezydenta nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Zmiana ma dać m.in. możliwość zamieszczania w pisemnym protokole skróconym z rozprawy także informacji o wynikach postępowania dowodowego oraz innych okolicznościach istotnych dla przebiegu posiedzenia. Dzięki tej zmianie zapoznawanie się z nagranym przebiegiem posiedzenia ma zajmować znacznie mniej czasu. Większość zapisów tej nowelizacji ma wejść w życie po miesiącu od ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef więzienia zbrodniarzem? Rusza proces Niemal 25 lat po upadku w Rumunii reżimu totalitarnego wymiar sprawiedliwości tego kraju rozlicza po raz pierwszy szefa więzienia czy obozu pracy w kraju, gdzie było więzionych ponad 600 tys. osób.
Radykalny kaznodzieja niewinny. Jest wyrok Zdaniem sądu nie było wystarczających dowodów przeciwko Abu Katadzie. Jego obrońca Husajn Mubadin powiedział, że oczekuje, iż jego klient w ciągu kilku godzin wyjdzie na wolność.
Proces księdza. Hierarchowie nie wiedzieli? Sprawę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, parafii pw. Św. Wojciecha w Kołobrzegu i jej byłemu proboszczowi Zbigniewowi R. wytoczył molestowany przez niego w dzieciństwie Marcin K.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)