Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Brazylii: Aecio Neves powalczy o prezydenturę

0
Podziel się:

Ostatnie sondaże ogłoszone tuż przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w Brazylii wywróciły dotychczasową hierarchię głównych kandydatów.

Aecio Neves
Aecio Neves (PAP/EPA)

Zwolenniczka ograniczenia roli państwa w gospodarce Marina Silva, dotąd główna rywalka umiarkowanie lewicowej faworytki, prezydent Brazylii Dilmy Rousseff, spadła w sondażach przed wyborami prezydenckim; jej miejsce zajął socjaldemokrata Aecio Neves.

Ostatnie sondaże ogłoszone tuż przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w Brazylii wywróciły dotychczasową _ hierarchię _ głównych kandydatów, sytuując na drugim miejscu za faworytką wyborów, prezydent Dilmą Rousseff (66 lat), dynamicznego _ probiznesowego _ i popularnego kandydata Aecio Nevesa (54) z Partii Socjaldemokracji Brazylijskiej (PSDB).

Ten eksgubernator jednego z najbogatszych brazylijskich stanów, górniczego Minas Gerais, jest uczniem 83-letniego dziś byłego prezydenta (1995-2002) Fernando Henrique Cardoso.

Jego neoliberalną politykę, która doprowadziła do bardzo poważnego zdłużenia państwa, Partia Pracujących (PT) byłego prezydenta Inazio Luli da Silvy (2003-2011) zastąpiła odmienną strategią rozwoju, stawiając przede wszystkim na poszerzanie brazylijskiego rynku wewnętrznego, dzięki której klasa średnia w 200-milionowym kraju powiększyła się w ciągu dziesięciolecia o 36 milionów ludzi.

Według sondażu CNT w pierwszej turze wyborów kandydatka PT Dilma Rousseff powinna uzyskać - zgodnie z dotychczasowymi przewidywaniami - 40,6 proc. głosów, podczas gdy Neves - 24 proc. Była minister ochrony srodowiska w rządzie PT Marina Silva (56 lat), która nie zdołała stworzyć własnej partii i znalazła oparcie wyborcze w Brazylijskiej Partii Socjalistycznej (PSB) spadła w sondażach na trzecie miejsce z 21,4 proc. głosów.

Wyniki drugiej tury 26 października to według sondaży 46 procent głosów dla Rousseff i 40,8 proc. dla Nevesa.

Gdyby jednak do drugiej tury przeszła Marina Silva, wynik głosowania ukształtowałby się następująco: 47,6 proc. głosów dla obecnej prezydent i 37,9 dla Silvy.

Agencja AFP przypisuje awans Dilmy Rousseff i Aecio Nevesa w sondażach energicznej kontrofensywie machin wyborczych Partii Pracujących i PSDB, które dominują od 20 lat w brazylijskiej polityce i które rozporządzają w poszczególnych stanach kraju potężnym aparatem wyborczym.

W wyborach prezydenta Brazylii startuje 12 kandydatów, z tego trzy to kobiety: trzecia to kandydatka skrajnej lewicy (PSOL) 43-letnia Luciana Genro.

Ustawa z 2009 roku postanawia, że co najmniej 30 proc. osób startujących w wyborach powinny stanowić kobiety. Brazylijki to 52 proc. wyborców i 15 proc. składu parlamentu, który również będzie wybierany w niedzielę, podobnie jak władze stanowe i samorządowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto zostanie prezydentem Brazylii? Na pewno o fotel prezydencki powalczy urzędująca prezydent Dilma Rousseff. Nie wiadomo jeszcze kto będzie jej rywalem.
To ona zostanie prezydentem Brazylii? Dilma Rouseff może liczyć w dogrywce na 49 procent poparcia.
Są wstępne wyniki wyborów na Łotwie Centroprawica rządzi tworzy obecny rząd Łotwy, na którego czele stoi premier Laimdota Straujuma, liderka partii Jedność.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)