Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW podaje dane o frekwencji na godzinę 17.30. Zobacz mapę

0
Podziel się:

Zostały ostatnie godziny głosowania. Sprawdź, w których miastach i województwach frekwencja jest największa.

PKW podaje dane o frekwencji na godzinę 17.30. Zobacz mapę
(PAP/ Marcin Bielecki)

Frekwencja do godz. 17.30 wyniosła 39,28 proc., podała Państwowa Komisja Wyborcza. Najwyższa jest w województwach wschodnich. Do tej pory doszło do 474 incydentów, w większości dochodziło do nich poza obrębami komisji wyborczych.

[Aktualizacja: godzina 21.10]

Najwyższa frekwencja do godz. 17.30 była w województwie świętokrzyskim i wyniosła 46,19 proc. Natomiast najniższa frekwencja była w Śląskiem i wyniosła 35,29 proc. Jeśli chodzi o miasta, względnie najwięcej osób poszło do urn w Rzeszowie - frekwencja wyniosła tam 37,39 proc. Najmniej - w Zielonej Górze - 24,39 proc.

Komisja podała, że w poprzednich wyborach samorządowych z 2010 roku, o godzinie 19 frekwencja wyniosła 43,23 proc. Trzeba jednak dodać, że lokale wyborcze otwarte były wtedy od godz. 8 do 22.

Głosowanie w całym kraju rozpoczęło się o godz. 7.00, gdy otwarto 27435 lokali wyborczych. To wszystkie lokale przygotowane na niedzielne wybory do władz lokalnych. W zdecydowanej większości lokali głosowanie potrwa do godz. 21.00, gdy końca dobiegnie także cisza wyborcza, trwająca od północy z piątku na sobotę.

Rośnie liczba incydentów

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że od chwili rozpoczęcia ciszy wyborczej odnotowano 474 incydenty. Najczęściej było to zrywanie plakatów, kradzież lub niszczenie banerów, emitowanie spotów w mediach, agitacja wyborcza, zniesławianie, wynoszenia kart wyborczych poza lokal.

Według członka PKW sędziego Włodzimierza Rymsa, było kilka zdarzeń mających związek z samym głosowaniem. Np. w gminie Głogów Małopolski podczas sprawdzania i liczenia kart, które miały być wydane obwodowym komisjom, stwierdzono brak 480 kart, które były wydrukowane i przygotowane do wydania. _ Chodzi o karty do głosowania na burmistrza Głogowa Małop. Komisje zostały uczulone, by zwracać uwagę, czy nikt nie wnosi kart do lokali _ - podkreślił sędzia Ryms.

PKW podała też, że w 3 lokalach obwodowych komisji wyborczych w Chorzowie (Śląskie) od rana przez godzinę nie było prądu. Mimo to od godz. 7.00 rozpoczęto głosowanie, choć z początku był problem z oświetleniem.

W dolnośląskiej gminie Żukowice do jednego z lokali zgłosiło się dwóch mężów zaufania jednego z komitetów. _ - Przewodniczący komisji próbował przekonać ich, że może być tylko jeden, ale nie udało się ich przekonać i obaj przebywają w tym lokalu _ - mówił członek PKW.

Jak poinformował PAP rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek, do zatrzymania dwóch mężczyzn doszło po południu w pobliżu jednego z lokali komisji obwodowej w rejonie ulic Miodowej i Pszczelej. _ Mężczyźni zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem, iż jeden z nich sprzedawał swój głos, a drugi za to płacił. Obaj to mieszkańcy Płocka. Zostali osadzeni w policyjnym areszcie _ - powiedział Piasek.

Według niego, od niedzieli rano do popołudnia płocka policja otrzymała w sumie 60 zgłoszeń o łamaniu ciszy wyborczej, agitacji lub korupcji wyborczej, czyli kupowaniu głosów. Informacje o niepojących zdarzeniach w związku z przebiegiem wyborów zgłaszają najczęściej sami wyborcy, a także członkowie komisji wyborczych. _ Wszystkie takie zgłoszenia są natychmiast sprawdzane _ - podkreślił Piasek.

Ostatnie zgłoszenie, jakie dotarło do płockiej policji, dotyczy podejrzenia kupowania głosów przed jednym z lokali wyborczych w peryferyjnej dzielnicy miasta Podolszyce. _ To zgłoszenie jest obecnie także sprawdzane _ - dodał Piasek.

Trzy osoby podejrzane o korupcję wyborczą zatrzymano w niedzielę w Bogatyni (Dolnośląskie). Jednemu mężczyźnie prokuratura postawiła zarzut kupowania głosów. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu Ewa Wojteczek, do zatrzymania podejrzanych doszło późnym popołudniem w Bogatyni w efekcie pracy operacyjnej policjantów.

_ Mężczyzna, któremu prokurator postawił zarzut korupcji miał przy sobie spis wyborców uprawnionych do głosowania i próbował kupować głosy _ - dodała rzeczniczka. Zaznaczyła, że pozostali dwaj zatrzymani są przesłuchiwani i w związku z tym nie może podać więcej szczegółów.

Rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski powiedział PAP, że w całym regionie zanotowano w sumie ponad 20 incydentów wyborczych - głównie związanych z zakłócaniem ciszy wyborczej. _ Chodziło przede wszystkim o zrywanie plakatów lub eksponowanie materiałów wyborczych na samochodach, które jeździły po mieście _ - powiedział rzecznik.

Cztery karty

Wyborca otrzyma cztery karty do głosowania. Tylko w miastach na prawach powiatu będą trzy karty (nie ma głosowania do rady powiatu). Żeby oddać ważny głos na każdej karcie do głosowania trzeba postawić tylko jeden znak_ x _ w kratce po lewej stronie przy nazwisku kandydata.

Każda karta do głosowania jest innego koloru - biała w wyborach do rad gmin, żółta w wyborach do rady powiatu (żółta jest także karta w wyborach do rad dzielnic Warszawy), niebieska do sejmiku województwa i różowa w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Każdy wyborca udając się na głosowanie powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem.

Głosowanie odbędzie się w 27 435 lokalach wyborczych, w tym 730 obwodów utworzono w szpitalach, 101 w zakładach karnych, 72 w aresztach i 561 w zakładach pomocy społecznej. Wybory nie odbędą się w 1736 okręgach, ponieważ zarejestrowano w nich tylko jednego kandydata.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro głosujemy. PKW: wybory będą rzetelne Stanisław Zabłocki z PKW zaznaczył, że Komisja nie może dać gwarancji, że system elektroniczny w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie, ale może zagwarantować, że wybory będą przeprowadzone w sposób rzetelny.
Rozbito włosko-polski gang przemytników Aresztowano dwóch Włochów i dwóch Polaków.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)