Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze

0
Podziel się:

W sumie wybieramy 890 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory samorządowe 2014. Rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze
(PAP/Jacek Turczyk)

Frekwencja na godz. 12.00 wyniosła 11,39 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Najwyższa była w woj. podkarpackim: 14,99 proc., najniższa w Dolnośląskiem - 9,27 proc. Głosowanie ma zakończyć się o godzinie 21.

Aktualizacja: 15.10

W miastach najwyższa frekwencja była w Olsztynie - 11,97 proc., a najmniejsza w Szczecinie - 6,47 proc. Według danych PKW, do godz. 10 w niedzielę Komenda Główna Policji odnotowała nieco ponad 113 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej, która zaczęła się w piątek o północy.

Decydujemy do 21.

W 890 gminach otwarto lokale wyborcze w II turze wyborów samorządowych, w których o wybór ubiega się 1774 kandydatów. Do głosowania uprawnionych jest ponad 16 mln osób - powiedziała dziś dziennikarzom sędzia Maria Grzelka z Państwowej Komisji Wyborczej.

_ - Nie mamy żadnych informacji, by były jakieś zakłócenia w tych lokalach _ - dodała sędzia Grzelka.

Poinformowała, że wybory odbywają się w ponad 13 tys. obwodowych komisjach wyborczych. W sześciu gminach o wybór ubiega się tylko jeden kandydat.

Według sędzi do godz. 21 w sobotę Komenda Główna Policji odnotowała niespełna 40 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej, która zaczęła się w piątek o północy.

_ - Nie są to jakieś szczególne przypadki _ - powiedziała sędzia Grzelka. Według niej, to _ typowe przypadki _: zrywanie plaktów wyborczych, rozdawnie ulotek, agitowanie słowne. Np. w Michałowie (Podlaskie) rozdawano ulotki, by osoby nowo zameldowane nie szły na wybory, bo grozi to odpowiedzialność karna; sprawą zajęła się policja.

Pytana, kiedy PKW będzie mogła ogłosić zbiorcze wyniki wyborów, sędzia Grzelka odparła, że zależy to od tego, kiedy spłyną wyniki od wojewódzkich komisarzy wyborczych. _ - Jeśli nic się nie stanie, to zbiorcze wyniki PKW mogłaby ogłosić w poniedziałek _ - oświadczyła.

Przypomniała, że każda obwodowa komisja wyborcza wywiesi na drzwiach lokalu protokół z wynikami. II tura wyborów odbywa się w godzinach od 7 do 21 w 890 gminach, w których w głosowaniu 16 listopada nie wyłoniono wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Trwa cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania, planowanego na godz. 21 trwa cisza wyborcza. Obowiązuje ona nie tylko na terenie 890 gmin, w których odbędzie się głosowanie, ale dotyczy także mediów: telewizji, radia, internetu, których przekaz mógłby dotrzeć do mieszkańców gmin biorących udział w wyborach. Zakaz agitacji dotyczy więc m.in. mediów o zasięgu ogólnopolskim.

Państwowa Komisja Wyborcza nie planuje w niedzielę konferencji prasowych. Pierwsza konferencja Komisji odbędzie się przy okazji ogłoszenia wyników głosowania w II turze.

Wyborcze biuro prasowe będzie czynne od godz. 6 rano. Według Beaty Tokaj z Krajowego Biura Wyborczego, dziennikarze będą mogli uzyskiwać informacje dotyczące np. ewentualnych incydentów podczas głosowania, frekwencji, a w noc powyborczą - cząstkowych wyników głosowania za pośrednictwem biura wyborczego. W PKW od godz. 7 do 23 będą dyżurować sędziowie.

Po zakończeniu głosowania, po godz. 21, stacje TVP1, TVN24 i Polsat News podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Badanie będzie dotyczyło wyboru prezydentów miast w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.

Po policzeniu głosów oddanych w niedzielnej II turze protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne lub miejskie.

Gdyby zdarzyło się tak, że obaj kandydaci otrzymaliby tę samą liczbę głosów, wygrywa ten, który w większej liczbie obwodów do głosowania uzyskał więcej głosów niż drugi kandydat. W Kodeksie wyborczym przewidziano też rozwiązanie na okoliczność, gdyby liczba obwodów okazała się równa - wtedy o tym, kto zostanie wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) decyduje losowanie przeprowadzane przez gminną komisję wyborczą.

W obu turach wyborów samorządowych łącznie wyłonionych zostanie blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Podczas liczenia głosów w pierwszej turze, która odbyła się 16 listopada, system informatyczny, mający wspomóc pracę komisji nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich.

PKW podjęła decyzję o zastosowaniu w II turze wyborczego systemu informatycznego. W przypadku _ niemożliwych do usunięcia _ problemów komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania - takie wytyczne dla komisji PKW przyjęła w środowej uchwale.

Czytaj więcej w Money.pl
Co 10 użytkownik sieci wierzy w zabobony Gemius sprawdził, czy Andrzejki online cieszą się popularnością wśród internautów.
Rosja chce zniesienia sankcji. Co proponuje w zamian? Z powodu nałożonych przez Zachód restrykcji państwo straci w ciągu roku około 40 mld dolarów.
Referendum w Szwajcarii. _ Krzyk przeciw kreacji pieniądza _ Wygrana inicjatorów referendum spowoduje, że w szwajcarskim banku centralnym _ nie będą mogli drukować pieniędzy od rana do nocy _.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)