Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Bronisław Komorowski sugeruje na kogo głosować

0
Podziel się:

Prezydent zaapelował, aby w nadchodzących wyborach samorządowych głosować na tych, którzy rozumieją problem niepełnosprawności.

Wybory samorządowe 2014. Bronisław Komorowski sugeruje na kogo głosować
(Beata Zawrzel / Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski - podczas Wielkiej Gali Integracji - zaapelował, aby w nadchodzących wyborach samorządowych głosować na tych, którzy rozumieją problem niepełnosprawności. Warto, aby w samorządach były osoby zainteresowane likwidowaniem barier - dodał.

Wielka Gala Integracji, która odbyła się w dzisiaj w Warszawie, to doroczne święto polskiego środowiska osób z niepełnosprawnością, organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz stołeczny ratusz. Prezydent objął uroczystość honorowym patronatem i był na niej specjalnym gościem.

Zwracając się do uczestników Gali, podkreślił, że problem niepełnosprawnych osób w Polsce należy postrzegać nie tylko jako wyzwanie, które przed nami stoi, ale również ważne zdanie, które przynajmniej częściowo udało się rozwiązać w ramach 25-lecia wolności.

W ocenie prezydenta możliwości, które przyniosła nam demokracja - takie jak np. swoboda zrzeszania się - zostały dobrze wykorzystane w kwestiach istotnych z punktu widzenia osób niepełnosprawnych.

_ To nie znaczy, że wszystko zostało załatwione, ale to znaczy, że wiele udało się już zrobić. Myślę, że najwięcej udało się zrobić w zakresie przebudowy świadomości społeczeństwa polskiego, także zbudowania wrażliwości w tym obszarze. Myślę, że wszyscy to czujemy _ - mówił.

Prezydent ocenił, że jednym z największych osiągnięć była zmiana ordynacji wyborczej w 2011 r. w taki sposób, aby mechanizmy demokratyczne, takie jak głosowanie, były dostępne dla osób niepełnosprawnych. Zaapelował, aby korzystać z tych możliwości i w nadchodzących wyborach samorządowych głosować na tych, którzy rozumieją problem niepełnosprawności.

_ To dla nas wielkie wyzwanie, żebyśmy potrafili mądrze korzystać z tych mechanizmów demokratycznych, mechanizmów naszej wolności. Trzeba korzystać z tego, że są rozwiązania, które pozwalają łatwiej pokonywać bariery w dostępie do pełnego obywatelskiego zaangażowania _ - dodał.

_ Macie państwo możliwość łatwiejszego oddawania głosu, trzeba zrobić z tego użytek tak, aby i w samorządach było jak najwięcej ludzi zainteresowanych tym, by bariery ograniczać i likwidować _ - mówił prezydent.

Tegoroczna Gala Integracji jest okazją do podsumowań, ponieważ w tym roku Integracja obchodzi 20-lecie istnienia - datowane od wydania pierwszego numeru magazynu _ Integracja _, który powstał z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, obecnie prezesa Integracji.

_ - Dwadzieścia lat temu życie z niepełnosprawnością było zupełnie inne, dziś jesteśmy w całkiem innym miejscu _ - podkreślił Pawłowski. Przypomniał, że Komorowski, jeszcze jako marszałek Sejmu, doprowadził do przystosowania budynku parlamentu do potrzeba osób z niepełnosprawnościami. Prezydent ocenił, że było to bardzo ważne i symboliczne wydarzenie. _ Myślę, że wspólnym wysiłkiem możemy doprowadzić do tego, żeby te bariery architektoniczne i inne zaczęły znikać _ - zaznaczył prezydent.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak wręczył Integracji Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Jak wyjaśnił, jest to uznanie dla wytrwałości i determinacji organizacji w walce o prawa dzieci z niepełnosprawnościami, a także jej skuteczność.

Podczas Gali przyznano nagrody w konkursach _ Aplikacje bez barier _ i _ Serwis www bez barier _, w których wyróżniono najciekawsze aplikacje mobilne dedykowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także najbardziej dostępne serwisy internetowe instytucji publicznych.

W konkursie na najlepsze serwisy przyjazne niepełnosprawnym konkurowały w tym roku strony instytucji kultury i wydarzeń kulturalnych. Wyróżniono strony Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Ninateki - Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie.

W konkursie dla aplikacji nagrodzono m.in. Gadaczka - program dedykowany głównie osobom mającym poważne problemy z komunikacją werbalną, dzięki któremu można w krótkim czasie przygotować od kilku do kilkudziesięciu wiadomości tekstowych. Wyróżniono również aplikację Moje Leczenie, która pozwala w prosty sposób przepisać do telefonu receptę, wprowadzić planowane badania i wizyty.

Przyznano również Medale Przyjaciel Integracji, od 1997 r. wręczane osobom, instytucjom i firmom wyróżniającym się otwartością i wrażliwością, a także działającym na rzecz społecznej integracji osób z niepełnosprawnością. W tym roku trafiły one do firm Orange, Quad Graphics Europe i Telewizji Polskiej.

Integrację tworzą organizacje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Fundacja Integracja. Integracja od 20 lata wydaje pismo skierowane do osób z niepełnosprawnościami, a od 2003 r. również portal niepelnosprawni.pl, a także prowadzi Centra Integracji łączące potencjalnych pracodawców z niepełnosprawnymi poszukującymi pracy. Przygotowuje również program emitowany w TVP Regionalna.

Czytaj więcej w Money.pl
Mogherini spotkała się z polskim prezydentem Rozmawiał z nią m.in. o europejskiej, wspólnotowej polityce bezpieczeństwa i obrony.
Zobacz, o ile się wzbogacił lub zbiedniał prezydent twojego miasta Prawie wszyscy kandydują ponownie w listopadowych wyborach samorządowych.
Ten kraj kieruje się na Zachód. Dowodzi tego... Komentatorzy przekonują: czas na reformy ustrojowe, polityczne i gospodarcze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)