Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory na Sri Lance. Prezydent przyznał się do porażki w wyborach

0
Podziel się:

Rajapaksa cieszył się popularnością wśród Syngalezów, ludności stanowiącej większość w kraju, który przez 25 lat toczył wojnę domową z tamilskimi separatystami.

Lanki Mahinda Rajapaksa
Lanki Mahinda Rajapaksa (PAP/EPA)

Ubiegający się o trzecią kadencję prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa przyznał się dziś do porażki w czwartkowych wyborach, gdy pierwsze wyniki zaczęły wskazywać, że jego rywal, dotychczasowy minister zdrowia Maithripala Sirisena, prowadzi w głosowaniu.

Prezydent _ zagwarantuje spokojne przekazanie władzy zgodnie z wolą narodu _ - brzmi tekst oświadczenia kancelarii prezydenta. Według wstępnych wyników, po przeliczeniu 30 proc. głosów, Sirisena, który w ub. r. przeszedł do opozycji, zdobył 52,5 proc. głosów, a obecny prezydent 46,2 proc. Wraz z odejściem Rajapaksa kończy się ponad dziesięć lat rządów, które według jego krytyków - jak wskazuje Reuters - miały coraz bardziej autorytarny charakter i były skażone nepotyzmem i korupcją.

W stolicy kraju, Kolombo, można było usłyszeć wystrzały petard po tym, jak kancelaria poinformowała, że prezydent spotkał się z liderem opozycji, aby przyjąć zwycięstwo swego rywala. Sirisena wzywał przed wyborami do walki z korupcją i przeprowadzenia reformy konstytucyjnej w celu osłabienia władzy prezydenta. Wedle konstytucji z 1988 r. szef państwa na Sri Lance posiada szerokie uprawnienia w zakresie władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Rajapaksa cieszył się popularnością wśród Syngalezów, ludności stanowiącej większość w kraju, który przez 25 lat toczył wojnę domową z tamilskimi separatystami. Tamilowie z organizacji Tygrysów-Wyzwolicieli Tamilskiego Ilamu (LTTE), stanowiący większość na północy i wschodzie wyspy, walczyli o autonomię tych terenów. W maju 2009 r. całe terytorium kraju wróciło pod kontrolę rządu centralnego. Według ONZ, w trakcie konfliktu na Sri Lance zginęło 80-100 tys. osób, a w ostatnich miesiącach wojny, która zakończyła się w maju 2009 roku klęską LTTE, zabito 7 tys. cywilów tamilskich.

Czytaj więcej w Money.pl
10. rocznica tragedii. Zginęło 230 tys. osób Kiedy trzydziestometrowa fala uderzała w wybrzeże, słychać było dźwięk jak przy wybuchu potężnej bomby.
Ponad sto ofiar lawiny błotnej. Sprawdź, gdzie Lawina błotna zeszła dziś tuż przed godziną ósmą rano czasu miejscowego.
Lato w listopadzie. Zobacz, gdzie je znaleźć Zobacz miejsca, w których w listopadzie temperatura przekracza 20 stopni i świeci słońce.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)