_ - Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która ma zakazać handlu tzw. dopalaczami, jest zgodny z prawem UE _ -uważa wiceminister zdrowia Adam Fronczak.
Nad projektem przygotowanym przez resort zdrowia pracuje obecnie sejmowa podkomisja powołana przez komisję zdrowia. Początkowo ustawa miała zakazywać handlu tylko _ dopalaczami _ zawierającymi benzylopiperazynę (około 10 proc. siły działania amfetaminy).
Posłowie zgłosili do noweli poprawkę, która zakazuje rozprowadzania w sklepach z _ dopalaczami _ także 16 innych substancji pochodzących z roślin występujących w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Azji. Poprawkę popiera resort zdrowia.
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej wydał na razie negatywną opinię do projektu ustawy. Jak powiedziała rzeczniczka UKIE Monika Janus-Klewiado, do projektu nie dołączono badań i ekspertyz potwierdzających szkodliwość dla zdrowia niektórych substancji. _ - Jeżeli zostaną one załączone, to nowy projekt ustawy trafi do zaopiniowania przez naszych prawników _ - dodała rzeczniczka UKIE.
Fronczak podkreśla, że _ uzasadnienie projektu zostanie rozszerzone _. - _ Myślimy, że UKIE nie będzie już miało wątpliwości _ - powiedział wiceminister zdrowia.
Wiceminister zaznaczył, że szkodliwe dla zdrowia substancje, które znajdą się w załączniku znowelizowanej ustawy, będą mogły być używane do badań naukowych, w medycynie oraz w przemyśle.
_ - Nie chodzi o zakaz używania, ale objęcie ich kontrolą. Badania wykazały, że zagrażają one zdrowiu, dlatego chcemy, by nie trafiały do sklepów z dopalaczami. Wyprzedzamy działania osób, które nimi handlują. Zakaz używania benzylopiperazyny nie wyeliminowałby dopalaczy, gdyż sprzedawano by środki powstałe z innych substancji. Chcemy chronić zdrowie młodych ludzi _ - podkreślił Fronczak.
ZOBACZ TAKŻE:
| DOPALACZE LEGALNE, ALE CZY BEZPIECZNE? |
| --- |
| W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z _ dopalaczami _, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Pod koniec sierpnia pierwszy sklep otwarto w Łodzi, wcześniej te same substancje od dwóch lat były oferowane za pośrednictwem internetu. Przedstawiciele importera używek przekonują, że _ dopalacze _ są _ legalną alternatywną dla niebezpiecznych substancji narkotycznych _. Lubelska prokuratura sprawdza, czy doszło do przestępstwa narażenia życia lub zdrowia mieszkanki Lublina, która kupiła _ dopalacze _ i po ich spożyciu poczuła się źle. Zlecono kolejną opinię biegłych w tej sprawie. Na stronie internetowej - www.dopalaczeinfo.pl - można znaleźć szczegółowe informacje m.in. o tym, co to są _ dopalacze _ oraz jakie zawierają substancje i czy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. |