Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył, że błędem jest jego bezustanna ekspansja. Podkreślił, że neutralny status Ukrainy jest sprawą kluczową dla jej własnych interesów narodowych.
_ - Jesteśmy przekonani (...) o tym, że niepohamowane i bezustanne rozszerzanie NATO jest błędem, naruszającym stabilność Europy _ - powiedział Ławrow na konferencji prasowej ze swym węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto, który jest w Moskwie z wizytą.
Nawiązując do Ukrainy, Ławrow oświadczył, że rezygnacja Kijowa z neutralności byłaby _ kursem na rozwiązanie siłowe _ w Donbasie. Przedstawiciele władz w Kijowie, którzy opowiadają się za rezygnacją (kraju) z neutralności, robią to w celu rozwiązania siłą konfliktu na południu i wschodzie Ukrainy - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Węgier.
_ - Działacze w obecnym kierownictwie ukraińskim, którzy występują o rezygnację z neutralności, w większości nie ukrywają, że jest im to niezbędne po to, by rozwiązać problem wschodu i południa drogą siłową i w dalszym ciągu walczyć, jak mówią, z Rosją jako głównym przeciwnikiem _ - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej z Szijjarto.
Zdaniem Ławrowa _ radykalni nacjonaliści w Kijowie powzięli zamiar wykorzenienia wszystkiego, co rosyjskie w ukraińskiej historii, wszystkich wartości, które Rosjanie na Ukrainie wyznawali od niepamiętnych czasów _.
Ławrow powiedział też, że gdy znikła organizacja Układu Warszawskiego (rozwiązana w r. 1991, utworzona w r. 1955 z inicjatywy ZSRR i kontrolowana przez Moskwę organizacja o charakterze politycznym i militarnym - PAP), można było OBWE uczynić ucieleśnieniem idei wspólnego bezpieczeństwa, lecz NATO wybrało inną drogę - rozszerzenia na wschód.
Po rozmowach z węgierskim ministrem szef rosyjskiej dyplomacji pochwalił Budapeszt, mówiąc, że od pierwszych dni członkostwa w Unii Europejskiej i w NATO Węgry zachowywały się odpowiedzialnie i nigdy - w odróżnieniu od innych państw, niewymienionych przez Ławrowa - nie próbowały wykorzystywać udziału w tych organizacjach do narzucania im _ zideologizowanego i rusofobicznego _ podejścia.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Będzie ofensywa na Ukrainie? Zima to nie czas na walki - oceniają komentatorzy. | |
Merkel chce przycisnąć Putina ws. Ukrainy _ Naruszanie integralności Ukrainy jest niepokojące. Porozumienie z Mińska nie jest przestrzegane _. | |
USA i UE uderzą w Rosję kolejnymi sankcjami? Przyjęte przez prezydenta USA dekrety pozwalają na szybkie i łatwe rozszerzenie listy osób czy firm objętych karami. Podobne prawo ma też UE. |