Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. "Putin ma mocniejsze nerwy niż cały Zachód"

0
Podziel się:

Putin jako prezydent ogłosił niedawno kontynuowanie wsparcia dla syryjskiego reżimu Baszara el-Asada i w dalszym planie zamierza odgrywać kluczową rolę w negocjacjach w sprawie irańskiego programu jądrowego.

Wojna na Ukrainie. "Putin ma mocniejsze nerwy niż cały Zachód"
(Global Panorama / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Prezydent Rosji przekroczył Rubikon 27 lutego. Tego dnia prorosyjscy napastnicy zajmują budynki rządu i parlamentu Krymu w Symferopolu na Ukrainie. Marcowa aneksja Krymu przez Rosję otwiera erę globalnej konfrontacji między Rosją a Zachodem.

Prawie 10 miesięcy po przyłączeniu Krymu do Rosji, tak bulwersującym Zachód i zmieniającym mapę Europy, nikt jeszcze nie zdaje sobie całkowicie sprawy z konsekwencji decyzji podjętej przez rosyjskiego prezydenta - pisze w czwartek agencja AFP.

Jednak dla wielu rok 2014 jest rokiem Putina; nastąpiła wtedy zmiana postawy szefa rosyjskiego państwa i jego odwet na arenie międzynarodowej. Gdy rozpoczyna się kryzys ukraiński, Władimir Putin ma już wielkie doświadczenie u steru rosyjskiego państwa. Będąc 15 lat u władzy jako prezydent lub jako premier przetrwał trzech amerykańskich prezydentów, kilku przywódców Francji i brytyjskich premierów.

Wojna w Czeczenii, przejęcie niezależnych mediów, słabość rosyjskiej opozycji, przyniosły mu reputację prezydenta autorytarnego. W kraju uważany jest za człowieka, który doprowadził do stabilizacji ekonomicznej, pojawienia się klasy średniej po latach chaosu prezydentury Borysa Jelcyna. Putin jest architektem odnowy Rosji, która podnosi głowę po upokorzeniach i upadku Związku Radzieckiego - pisze AFP.

Proeuropejski ruch kontestacji na Majdanie w Kijowie i upadek w lutym prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza to już za dużo dla Moskwy. Rosja oskarża: Zachód miesza się w sprawy terytorium w jej pobliżu, a NATO jest już u jej bram.

Na odpowiedź Putina nie czekano długo - następuje przyłączenie Krymu przez referendum, które faktycznie stało się plebiscytem, dochodzi do wsparcia militarnego separatystycznych rebeliantów we wschodniej części Ukrainy. Nieporozumienia między Rosjanami a Zachodem nabierają kształtu. Z punktu widzenia Moskwy aneksja Krymu jest jedynie naturalnym powrotem na łono Rosji _ świętego _ obszaru i _ rosyjskiej Jerozolimy _. Zachód uważa jednak, że rosyjski prezydent zmienił jednym pociągnięciem pióra mapę Europy i przywłaszczył terytorium, czego nikt nie robił na starym kontynencie od zakończenia II wojny światowej.

Poddany ostracyzmowi przez zachodnich przywódców oskarżających go o _ agresję _ w Europie, przedstawiany przez europejskie tabloidy jako nowy Hitler, w Rosji jest popularny jak nigdy dotąd. W wieku 62 lat zyskuje nowy status mistrza, zwłaszcza w oczach antyatlantyckich Europejczyków, gdyż według nich stanowi wyzwanie wobec _ amerykańskiego przywództwa _ i zachodniego modelu liberalnego. To mocarstwowe pragnienie rosyjskiego przywódcy nasuwa na myśl powrót do określenia _ zimna wojna _, które zniknęło w 1991 roku wraz ze Związkiem Radzieckim - uważa AFP.

Ten termin nie jest do końca trafny. Rosja nie jest, w przeciwieństwie do swojego poprzednika radzieckiego, nośnikiem ideologii, modelu, ale termin ten ma tę zaletę, że przemawia do wszystkich, czekając na lepsze zdefiniowanie określenia _ długa zima _, która nadchodzi w stosunkach między Rosjanami a Zachodem.

Loty bombowców strategicznych w pobliżu krajów europejskich, ćwiczenia okrętów wojennych, które niepokoją generałów NATO, wzmocniona rosyjska aktywność w powietrzu i na morzach - wszystko to rosyjski prezydent tłumaczy tym, że Zachód nigdy nie dotrzymał obietnicy, aby nie rozszerzać NATO w pobliżu Rosji. Kto tu zagraża komu - pyta się Moskwa.

Powracają stare pytania: czego chce Putin, dokąd zmierza. Według Marii Lipman, ekspertki Moscow Carnegie Center, bardzo krytycznie nastawionej do rosyjskiego przywódcy, Putin _ widzi siebie w roli lidera misji ratowania Rosji przed Zachodem. Stale wraca do historii, szuka swojego miejsca wśród tych przywódców rosyjskiego państwa, którzy ratowali Rosję przed zagrożeniem. _

_ _

_ Dla Konstantina Kałaczowa, szefa think tanku Polityczna Grupa Ekspercka, uwagę Putina _zaprząta myśl, co o nim napiszą w książkach historycznych". _ Za 50 lub 100 lat historycy nie będą interesować się kursem rubla, lecz aneksją Krymu i konfrontacją z USA _ - prognozuje.

Według ekspertów ukraiński kryzys pokazał, że Putin chce tylko jednego: szacunku dla Rosji i równego traktowania ze Stanami Zjednoczonymi. Czego można się teraz spodziewać po Rosji? Kontynuowania polityki podboju, reorientacji jej priorytetów energetycznych z Europy na Azję, reaktywacji kontaktów z krajami Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu.

Putin jako prezydent ogłosił niedawno kontynuowanie wsparcia dla syryjskiego reżimu Baszara el-Asada i w dalszym planie zamierza odgrywać kluczową rolę w negocjacjach w sprawie irańskiego programu jądrowego. Według Kałaczowa Putin w konfrontacji z zachodnimi przywódcami wykazuje się o wiele silniejszymi nerwami niż oni.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin: Potrafimy bronić swoich interesów Prezydent Federacji Rosyjskiej oświadczył też, że żadne pogróżki nie zmuszą Rosjan do wyrzeczenia się swoich wartości i ideałów.
"Putin proponował Tuskowi podział Ukrainy" Taką opinię wyraził marszałek sejmu Radosław Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu Politico.
Tranzyt gazu przez Ukrainę? "Wciąż problem" _ Co się tyczy przyszłości eksportu rosyjskiego gazu do Europy, problem tranzytu przez Ukrainę wciąż istnieje _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)