Władze w Rzymie przyznawały już wcześniej, że nie można wykluczyć tego, iż wśród tysięcy nielegalnych imigrantów przypływających łodziami i małymi statkami na włoskie wybrzeża mogą znajdować się terroryści.
Prokuratura na Sycylii prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Zagrożeniem, o którym mówiono od dawna, zajął się wymiar sprawiedliwości.
Prasa informuje o tajnym raporcie włoskiego wywiadu, sugerującego, że Sycylia jest _ bramą _, przez którą do Europy przedostaje się część terrorystów z radykalnych ugrupowań islamskich, prawdopodobnie również z organizacji Państwo Islamskie. Z chwilą przybycia do Włoch otrzymują oni pomoc logistyczną od wspólników posiadających prawo pobytu. Śledczy sprawdzają doniesienia mówiące o istnieniu takich struktur wsparcia w Palermo i Ragusie na wyspie.
Z kolei inne grupy imigrantów, przebywających od dawna we Włoszech , jak twierdzą media, pomagają ekstremistom przedostać się na północ kraju lub do innych państw Europy. Nieoficjalnie wiadomo, że kilku terrorystów przybyłych drogą morską pochodzi z Syrii i Libii.
Informacje o prokuratorskim śledztwie na Sycylii w sprawie możliwej obecności potencjalnych dżihadystów wśród nielegalnych imigrantów zbiegły się w czasie z zapowiedziami włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych dotyczącymi nowych działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem terrorystycznym.
Działania te mają na celu, między innymi, zapobieganie atakom tzw. samotnych wilków, a podejmowane w związku z tym kroki to według szefa MSW Angelino Alfano zabieranie paszportów, czy też wysokie kary dla osób werbujących bojowników na front. Wszyscy ekstremiści będą traktowani równie surowo jak członkowie mafii - zapowiedziano.
Według MSW we Włoszech stwierdzono obecność, także chwilową, 53 bojowników, którzy wyruszyli na front w Iraku bądź Syrii. Było wśród nich czterech Włochów, reszta to imigranci z krajów muzułmańskich. Jeden z Włochów, młody genueńczyk zginął w zeszłym roku w Syrii.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Włoskie okręty uratowały 730 imigrantów Władze w Rzymie wielokrotnie prosiły Unię o większy udział w monitorowaniu włoskich wód na Morzu Śródziemnego, ponieważ około dwóch trzecich uratowanych imigrantów przemieszcza się później do innych krajów regionu. | |
Sfałszowali milion euro. Pójdą siedzieć Pod koniec listopada w Kampanii rozbito wielki gang fałszerzy euro, do którego należało 11 mniejszych organizacji. |