Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WikiLeaks: Czechy to najbardziej skorumpowany kraj Europy Środkowej

0
Podziel się:

O wybuchających aferach korupcyjnych amerykańscy dyplomaci informowali Waszyngton obszernie i często już od początku lat 90.

WikiLeaks: Czechy to najbardziej skorumpowany kraj Europy Środkowej
(tiseb/CC/Flickr)

Tak wynika z depesz amerykańskiej dyplomacji z 2009 roku, ujawnionych przez demaskatorski portal internetowy. Sprawą tą zajął się czeski dziennik _ Mlada fronta Dnes _.

O wybuchających w Czechach aferach korupcyjnych amerykańscy dyplomaci informowali Waszyngton obszernie i często już od początku lat 90. XX wieku. Jak twierdzi gazeta, opisując łapówkarstwo wśród czeskich polityków i urzędników, nie szczędzili w swych depeszach ostrych słów. Podkreślali przy tym, że Czechy są najmniej transparentnym państwem regionu.

Krytyka w wielu przypadkach dotyczyła afer wokół zamówień wojskowych, o które starały się również firmy amerykańskie. Jako jeden z najbardziej jaskrawych przykładów dziennik przywołuje zakup wozów bojowych Pandur. Ambasada USA w Pradze co najmniej trzy razy wysyłała tajne depesze z informacją o swych kontaktach z ich producentem, austriacką firmą Steyr.

_ - Na początku 2008 roku przedstawiciel firmy Steyr poinformował nas, że wiceminister obrony Bartak stworzył lobbyście Markowi Dalikowi okazję zdobycia dużej łapówki od Steyra _ - napisała ambasada USA.

Dalik i Bartak należeli do najbliższego kręgu współpracowników ówczesnego premiera Mirka Topolanka. Prywatnie byli też przyjaciółmi szefa czeskiego rządu. Cała trójka zaprzecza wszelkim zarzutom.

Według depesz dyplomacji USA, o korupcję ociera się większość zamówień dla armii z okresu, gdy w rządzie zasiadali Topolanek i Bartak. Amerykański ambasador w Pradze przekazywał wówczas Waszyngtonowi, że dowództwo czeskiej armii korzystało z nielegalnie pozyskanych funduszy na organizowanie m.in. wyjazdów, czy zabaw.

Jedna z depesz nosiła tytuł: _ Korupcja w Czechach - co jeszcze zniesie wyborca? _. Przedstawiała w skrócie największe afery w czeskiej polityce. Przypominała też niejasności dotyczące uzyskania pieniędzy na kupno mieszkania w Pradze przez czeskiego premiera z lat 2004-2005 Stanislava Grossa, czy skandal korupcyjny wokół pełniącego urząd w latach 2007-2009 wicepremiera Jirzego Czunka.

Dyplomacja USA zwracała również uwagę na Jirzego Paroubka, byłego przewodniczącego socjaldemokratów i szefa czeskiego rządu między 2005 a 2006 rokiem. Wskazywała m.in. na jego niejasne związki z tajemniczymi biznesmenami oraz półświatkiem.

Czytaj o innych rewelacjach WikiLeaks dotyczących Czech
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t86297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wystartowal;czeski;odpowiednik;wikileaks,54,0,741430.html) Wystartował czeski odpowiednik Wikileaks Ma to być strona demaskująca niejasności i nadużycia w czeskiej polityce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t88051.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/czechy;koalicja;rzadzaca;na;razie;zostaje,93,0,814685.html) Czechy: Koalicja rządząca na razie zostaje Partia Sprawy Publiczne nie wystąpi z rządu po ujawnieniu skandalu korupcyjnego z udziałem jednego z jej liderów. Dojdzie jednak do przetasowań na stanowiskach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t133502.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czesi;chcieli;wyslac;wojsko;do;gruzji,221,0,783581.html) Czesi chcieli wysłać wojsko do Gruzji Interwencji chciał Vaclav Klaus. Poparł podróż prezydenta Kaczyńskiego do Tbilisi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)