Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka akcja policji. Zatrzymali ponad 1000 osób

0
Podziel się:

Do aresztowań doszło na terenie całej UE. Gigantyczna operacja była wymierzona m.in. w handlarzy ludźmi, sutenerów i przemytników narkotyków.

Wielka akcja policji. Zatrzymali ponad 1000 osób
(Keith Allison/Flickr)

To wynik koordynowanej przez Europol największej operacji wymierzonej w organizacje przestępcze działające w krajach UE - poinformował w Hadze dyrektor Europolu Ron Wainwright.

Jak podaje Komenda Główna Policji, w Polsce zatrzymano w ramach tej akcji w sumie 60 osób, podejrzewanych nie tylko o handel ludźmi, ale też m.in. sutenerstwo, posiadanie i uprawę narkotyków, kradzieże, niszczenie mienia, paserstwo i korupcję.

Celem operacji _ Archimedes _, przeprowadzonej od 15 do 23 września, były przede wszystkim grupy przestępcze, które zajmują się przemytem nielegalnych imigrantów, handlem narkotykami, handlem ludźmi i kradzieżami, jak również cyberprzestępczością, przemytem broni czy fałszowaniem dóbr.

Zatrzymano w sumie 1027 osób we wszystkich krajach UE, w tym 170 podejrzanych o ułatwianie nielegalnej imigracji i 94 o handel ludźmi. Skonfiskowano m.in. blisko 600 kg kokainy, 200 kg heroiny, 1,3 tony konopi, milion euro w gotówce oraz 13 luksusowych samochodów.

Zidentyfikowano blisko 200 ofiar handlu ludźmi, w tym 30 dzieci, pochodzących z Rumunii. Według Wainwrighta dzieci, które padają ofiarami handlu ludźmi, są zmuszane do prostytucji, żebractwa i kradzieży.

W blisko 300 akcjach policyjnych w ramach całej operacji uczestniczyło 20 tys. funkcjonariuszy z krajów Unii, a także z Serbii, Norwegii, Szwajcarii, USA, Australii i Kolumbii. Operacja była koordynowana z kwatery głównej Europolu w Hadze, a poszczególne akcje policyjne miały miejsce na lotniskach, przejściach drogowych i w miastach.

_ Po raz pierwszy przeprowadziliśmy tak kompleksową operację - powiedział Wainwright. - Celem był atak na całą infrastrukturę zorganizowanej przestępczości _.

_ To największa pojedyncza skoordynowana akcja policyjna, jaka miała miejsce w Europie _ - dodał.

Według Wainwrighta najwięcej zatrzymań dokonano w regionach Morza Śródziemnego i Bałkanów, jak również we wschodnioeuropejskich krajach UE. _ Na przykład w Hiszpanii aresztowano około 250 osób, a w Bułgarii - 200 _ - dodał.

Komendant główny polskiej policji gen. insp. Marek Działoszyński powiedział, że Polska była aktywnie zaangażowana w operację _ Archimedes _. Akcje przeprowadzono 17 i 18 września.

Jak mówił Działoszyński, który w Hadze uczestniczy w Europejskiej Konwencji Szefów Policji, zatrzymano sześć osób jako potencjalnych podejrzanych o handel ludźmi, zidentyfikowano też siedem osób jako ofiary tego procederu.

_ - Zatrzymano sześć osób jako potencjalnych podejrzanych o handel ludźmi, i siedem osób jako ofiary (handlu ludźmi) _ - powiedział Działoszyński,

Z kolei Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego KGP dodał, że w akcję w Polsce zaangażowanych było ponad 8 tys. policjantów z komend wojewódzkich i komendy stołecznej. Sprawdzonych zostało ponad 7 tys. osób, 4 100 pojazdów, 114 agencji towarzyskich i 624 mieszkania. Policjanci zwracali też uwagę na osoby wykorzystujące innych do żebractwa

Czytaj więcej w Money.pl
Sprzedawali narkotyki ukryte w cukierkach Aresztowano 10 osób: 8 mężczyzn i 2 kobiety. Do słodyczy dodawano środki chemiczne, które mają mieć podobne działanie co kokaina, ale są połowę tańsze.
Policja znalazła 127 kg kokainy na statku Okręt Juan Sebastian Elcano w lipcu ukończył półroczny rejs z Kolumbii do hiszpańskiego Kadyksu.
Szokujące dane na temat handlu ludźmi Ofiarami są głównie kobiety i dziewczęta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)