Opozycja nie zostawia suchej nitki na Bartoszu Arłukowiczu. Dziś w Sejmie da upust swoim pretensjom do ministra zdrowia, rozpatrywany bowiem będzie wniosek o wotum nieufności dla niego. Złożyło go - równo rok po poprzednim - Prawo i Sprawiedliwość.
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie rozpatrzą drugi wniosek złożony przez PiS o odwołanie ministra zdrowia. Debata planowana jest na dziś, a głosowanie - na piątek. Wszystko wskazuje na to, że szef resortu zdrowia zachowa stanowisko. Broni go koalicja PO-PSL.
Poparcie dla złożonego pod koniec ubiegłego roku wniosku PiS, deklarują natomiast kluby opozycyjne: Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska. Głosy te prawdopodobnie nie wystarczą jednak do odwołania ministra zdrowia. Negatywnie inicjatywę Prawa i Sprawiedliwości zaopiniowała też na początku stycznia sejmowa komisja zdrowia.
Szef klubu PO Rafał Grupiński chwalił w radiowej Jedynce dokonania ministra. Jako jedno z nich wymienił sprawne wprowadzenie systemu elektronicznej ewidencji pacjentów - eWUŚ. Zdaniem Grupińskiego, to nie jedyny powód, by zagłosować przeciwko wnioskowi PiS.
W obronę ministra ma zaangażować się dziś premier. Rzecznik rządu Paweł Graś mówił, że szef rządu właśnie z tego powodu nie pojechał na forum ekonomiczne do Davos.
Jak wynika z uzasadnienia wniosku, PiS zarzuca Arłukowiczowi m.in. fatalną politykę zdrowotną państwa, która - zdaniem polityków tego ugrupowania - doprowadziła do gwałtownie narastającego kryzysu. Autorzy wniosku wskazują na dezintegrację systemu opieki zdrowotnej, rosnące kolejki do świadczeń i utrudnienia w dostępie do leków. Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dochodzi w Polsce do sytuacji, w której wstrzymano przyjęcia do leczenia planowego dzieci.
PiS próbuje odwołać Arłukowicza już drugi rok z rzędu - 27 stycznia 2012 koalicja PO-PSL odrzuciła poprzedni wniosek, który był pokłosiem przygotowanej przez resort zdrowia ustawy refundacyjnej. Ministra bronił wówczas premier Donald Tusk - przekonywał, że ustawa refundacyjna nie godzi w interesy pacjentów.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Arłukowicz musi odejść? Znów policzą szable Bartosz Arłukowicz rok po wniosku o wotum nieufności, doczekał się kolejnego. | |
Kogo przekonuje obecny minister zdrowia? Z rozmów z przedstawicielami klubów wynika, że szef resortu zdrowia zachowa stanowisko. Broni go koalicja PO-PSL. | |
Apel o wotum nieufności dla ministra zdrowia - _ Arłukowicz to pogłębiający się chaos i rosnące zadłużenie szpitali - _ przekonują lekarze. |