Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Użytkowanie wieczyste - dlaczego jest korzystne dla dewelopera?

0
Podziel się:

Deweloper nie musi wydawać pieniędzy na zakup ziemi, a jednocześnie jest właścicielem budynków, które wybuduje.

Użytkowanie wieczyste - dlaczego jest korzystne dla dewelopera?

Inwestor, który chce rozpocząć dużą inwestycję, a nie chce wydawać olbrzymich kwot na zakup nieruchomości, może on skorzystać z instytucji użytkowania wieczystego.

Gwarantuje mu takie prawa, jakie ma właściciel nieruchomości, a jednocześnie zwalania z obowiązku wyłożenia sporej sumy na początku inwestycji. Staje się właścicielem wszystkich obiektów wzniesionych na terenie oddanym w użytkowanie wieczyste.

Opłaty za ustanowienie użytkowania wieczystego

Ponieważ użytkowanie wieczyste może być ustanowione tylko na gruntach samorządu terytorialnego oraz Skarbu Państwa należy wskazać, że system opłat za użytkowanie wieczyste jest korzystny dla obu stron stosunku. Inwestor musi uiścić pierwszą opłatę w wysokości 15-25% wartości nieruchomości. Stąd zamiast płacić np. 50 mln złotych za nieruchomość w centrum miasta może zapłacić jedynie 8 mln złotych, a pozostałą kwotę przeznaczyć na inwestycję. Po uiszczeniu pierwszej opłaty będzie już tylko opłacał opłatę roczną w wysokości 3% wartości nieruchomości (w niektórych przypadkach można zastosować stawki niższe w wysokości 0,3%, 1% lub 2%).

[

Tajemnice użytkowania wieczystego ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/tajemnice;uzytkowania;wieczystego,221,0,241117.html )
Trzeba jednak zaznaczyć, że właściwy organ może udzielić inwestorowi bonifikaty zarówno w pierwszej, jak i kolejnych opłatach. Tym sposobem inwestor uzyskuje nie tylko znaczące obniżenie kapitału niezbędnego do rozpoczęcia inwestycji, ale i rozciąga płatność w dłuższym okresie (nierzadko na bardziej korzystnych warunkach niż kredyty bankowe), w którym najprawdopodobniej będzie już uzyskiwał zysk z przeprowadzonej przez siebie inwestycji. Korzyścią dla drugiej strony umowy jest to, że zamiast jednorazowej wpłaty zapewnia sobie stałe, systematyczne i pewne źródło dochodów.

Uprawnienia użytkownika wieczystego

Nieruchomość jest oddawana w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy inwestor nie planuje tak długiej działalności można ten okres skrócić nawet do 40 lat. Jeżeli inwestor chce przedłużyć okres wieczystego użytkowania ma taką
[

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Jak to zrobić? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/przeksztalcenie;uzytkowania;wieczystego;we;wlasnosc;jak;to;zrobic,177,0,528049.html )
możliwość w ostatnich pięciu latach trwania użytkowania. Takie przedłużenie następuje na okres analogiczny, jak przy ustanowieniu użytkowania wieczystego, a mianowicie na okres od 40 do 99 lat. W tym okresie inwestor korzysta z pełni praw przysługujących właścicielowi. Może, więc wznosić i rozbierać budynki, przeprowadzać inwestycje, występować o zmianę przeznaczenia terenu etc.

Użytkownik ma pełną możliwość dalszego obrotu gruntem, jak i budynkami na nim zabudowanymi zarówno inter vivos jak i mortis causa. Także nie stanowi problemu dalsza sprzedaż nieruchomości lub lokali mieszkalnych, które znajdują się w tak zbudowanym obiekcie. Każdorazowy użytkownik wieczysty może obciążać nieruchomość zarówno w formie ustanowienia hipoteki lub ustanawiając użytkowanie lub służebność na tej nieruchomości. Z tego powodu inwestor przed rozpoczęciem inwestycji powinien rozważyć, czy zamiast inwestować pokaźny kapitał inwestycyjny w zakup nieruchomości nie lepiej było by dla niego zawrzeć umowę użytkowania wieczystego gruntu.

Autor jest aplikantem radcowskim w Kancelarii Prawnej BSO Prawo & Podatki

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)