Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia krytykuje Syrię za zestrzelenie tureckiego myśliwca

0
Podziel się:

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Wspólnoty przyjęli też kolejny - 16. pakiet sankcji wobec Damaszku.

Unia krytykuje Syrię za zestrzelenie tureckiego myśliwca
(ec.europa.eu)

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE potępili zestrzelenie przez Syrię tureckiego myśliwca, ale wielu zastrzegało, że wyklucza interwencję wojskową w Syrii. Ministrowie przyjęli też kolejny - 16. pakiet sankcji wobec Damaszku.

Na zdjęciu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton

Unia Europejska, jak głosi wydany w Luksemburgu komunikat ministrów, _ pochwala adekwatną i odpowiedzialną reakcję Turcji _ bezpośrednio po incydencie z samolotem i zaznacza, że sprawa ta powinna zostać zbadana _ pilnie i gruntownie _.

Sankcjami unijnymi objęto dziś sześć firm i instytucji rządowych _ popierających reżim _ prezydenta Baszara el-Asada, a jedną osobę objęto zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów. Nazwisko tej osoby oraz dane firm zostaną podane oficjalnie w dzienniku urzędowym UE we wtorek. Łącznie na unijnej _ czarnej liście _ jest teraz 129 osób oraz 49 firm i instytucji z Syrii.

W oświadczeniu ministrowie zapowiedzieli, że będą nadal podejmować działania wymierzone _ w reżim, a nie w ludność cywilną _ i że będzie to trwało _ tak długo, jak kontynuowane będą represje w Syrii _. Szefowie dyplomacji potępili w szczególności masakrę cywilów w mieście Hula, gdzie pod koniec maja na skutek ofensywy sił rządowych zginęło ponad 100 osób oraz w prowincji Hama na początku czerwca. Wskazali, że wśród ofiar było wiele kobiet i dzieci.

Wcześniej ministrowie potępili zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu. - _ Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się stało (...) Będziemy oczekiwać od Turcji, by była powściągliwa w reakcji _ - powiedziała Catherine Ashton po przybyciu na posiedzenie w Luksemburgu.

_ - Nie zaakceptujemy tego, dlatego ważne jest, byśmy uzgodnili wspólną reakcję ze społecznością międzynarodową i przygotowali naszą odpowiedź _ - zapowiedział niemiecki minister Guido Westerwelle. Szef dyplomacji Francji Laurent Fabius podkreślił, że turecki samolot został zestrzelony bez ostrzeżenia, co jest _ nie do zaakceptowania _. Fabius wskazał, że incydentem zajmie się jutro rada ambasadorów NATO.

Minister spraw zagranicznych Holandii Uri Rosenthal podkreślił, że dla jego rządu interwencja wojskowa w Syrii jest wykluczona i nie jest rozważana. Szef dyplomacji Szwecji Carl Bildt ocenił:_ Będziemy żałować, jeśli nie zdołamy zatrzymać militaryzacji konfliktu w Syrii _. Bildt dodał, że sankcje, które już przyjęła UE wobec Syrii _ nie uderzają faktycznie w reżim, ale w gospodarkę _, co ma jednak _ pośredni długofalowy wpływ _ na władze w Damaszku.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague zdecydowanie potępił _ działania Syrii i zestrzelenie samolotu _, dodając, że istnieje _ wielkie niebezpieczeństwo dalszego zaostrzenia się konfliktu _ w Syrii.

Syryjskie dowództwo potwierdziło w nocy z 22 na 23 czerwca zestrzelenie tureckiego samolotu, który - jak podano - znajdował się w przestrzeni powietrznej Syrii, nad jej wodami terytorialnymi. Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu powiedział, że myśliwiec F-4 Phantom nie był uzbrojony, wykonywał lot szkoleniowy, nie wykazywał żadnych oznak wrogości wobec Syrii i został zestrzelony ok. 15 minut _ po chwilowym naruszeniu syryjskiej przestrzeni powietrznej _.

Analitycy obawiają się, że incydent z samolotem może doprowadzić do poważnego kryzysu między Ankarą i Damaszkiem. Stosunki między Syrią i Turcją, niegdyś bliskimi sojusznikami, znacznie pogorszyły się po wybuchu w Syrii powstania przeciwko Asadowi w marcu 2011 roku. Na terytorium Turcji znalazły schronienie dziesiątki tysięcy Syryjczyków uciekających przed działaniami wojennymi w swym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Mocne stanowisko Unii. Nałożyli nowe zakazy Decyzja zapadła na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Luksemburgu.
Nikt nie może testowac wojsk Turcji Ankara ostrzegła Syrię przed stawianiem wyzwań wojskowych Turcji. Oskarżyła też Damaszek o zestrzelenie tureckiego samolotu wojskowego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.
Zestrzelenie myśliwca. To atak na kraj NATO? Premier Turcji jeszcze dzisiaj w trybie pilnym ma spotkać się z najwyższymi rangą dowódcami tureckiej armii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)