Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowy na czas określony maksymalnie przez 4 lata. tego chcą pracodawcy

0
Podziel się:

4 letni maksymalny czas trwania umowy na czas określony nie obejmowałby m.in. umów związanych z realizacją projektu czy trwaniem kadencji - zakładają pracodawcy.

Umowy na czas określony maksymalnie przez 4 lata. tego chcą pracodawcy
(Polaris/East News)

Organizacje pracodawców reprezentowane w Komisji Trójstronnej opowiadają się wspólnie za maksymalnie 48-miesięcznym okresem zatrudniania na umowy okresowe. Chcą też wydłużenia maksymalnego czasu trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy.

4 letni maksymalny czas trwania umowy na czas określony nie obejmowałby m.in. umów związanych z realizacją projektu czy trwaniem kadencji - zakładają pracodawcy. Wspólną propozycję Business Centre Club, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego przekazano do resortu pracy - poinformowali dzisiaj Pracodawcy RP.

We wspólnym stanowisku opowiedzieli się oni za zniesieniem obowiązku podawania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w firmach zatrudniających do 50 pracowników.

Proponują też ujednolicenie okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż rok miałby prawo do 2 tygodniowego wypowiedzenia, miesiąc przy pracy powyżej roku i dwa miesiące - powyżej trzech lat.

Obecnie okres wypowiedzenia umów na czas nieokreślony wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż pół roku, miesiąc, gdy pracował ponad pół roku i 3 miesiące, gdy był zatrudniony co najmniej 3 lata.

2-tygodniowy okres wypowiedzenia miałby obowiązywać dla umów na czas wykonania określonej pracy.

Organizacje pracodawców chcą też, by zamiast - jak obecnie - informować o zamiarze zwolnienia reprezentujący pracownika związek zawodowy, robić to dopiero po zwolnieniu go - w ramach kontroli następczej. Domagają się też ograniczenia katalogu grup pracowników korzystających ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Obecnie dotyczy on. m.in. członków władz organizacji związkowych.

Według nich skrócony, albo zniesiony powinien być też obecny czteroletni okres ochrony przedemerytalnej pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta ustawa pozwoli łatwiej znaleźć pracę? Część przepisów ma zacząć funkcjonować już od połowy roku. Senackie komisje zaproponowały, by do ustawy nie wprowadzać poprawek.
Od dziś komisja rozjemcza zamiast sądu pracy Komisja rozjemcza może nałożyć na pracodawcę grzywnę do 5 tysięcy funtów.
Pierwsza Dama: "Ja tego w ogóle nie żałuję" _ - Bardzo chętnie angażuję się we wspieranie kobiet, które chcą chcą być aktywne, ale jednocześnie nie rezygnują z tej roli bardzo istotnej dla kobiet, czyli macierzyństwa - _ powiedziała prezydentowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)