Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. Kreml grozi palcem

0
Podziel się:

Rosyjskie MSZ odpowiada na zapowiedzi prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Ukraina w Unii Europejskiej. Kreml grozi palcem
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Moskwa nie jest gotowa komentować prognoz dotyczących daty wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej, ale wydaje się, że zanim to nastąpi, Kijów powinien rozwiązać swoje problemy z Rosją - oświadczył przedstawiciel rosyjskiego MSZ Iwan Sołtanowski.

[Aktualizacja 19:36]

- _ Nie podejmuję się dawania takiej politycznej prognozy. Widzimy - naturalnie - pragnienie politycznych i biznesowych elit, znacznej części Ukrainy. Wszelako widzimy też, jaki jest stan społeczeństwa ukraińskiego _ - oznajmił Sołtanowski, cytowany przez agencję RIA-Nowosti. _ W każdym razie Ukraina powinna rozwiązywać swoje problemy z Rosją _ - dodał dyplomata.

Sołtanowski, który w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej kieruje Departamentem Współpracy Europejskiej, podkreślił, że Moskwa stara się rozwiązywać problemy w relacjach z Kijowem w toku konsultacji z Ukrainą i Komisją Europejską.

_ - Bez uwzględnienia czynnika rosyjskiego będzie to (wejście Ukrainy do UE) trudne do zrealizowania _ - podkreślił reprezentant MSZ FR.

W ten sposób odniósł się on do czwartkowego wystąpienia prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, zapowiadającego rychłe przedstawienie obszernego planu reform społecznych i ekonomicznych, które pozwolą Ukrainie _ za sześć lat _, tj. w 2020 roku ubiegać się o członkostwo w UE.

Poroszenko również zapowiedział dzisiaj, że w ciągu trzech tygodni spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Poinformował, że do rozmów dojdzie w jednym z krajów Unii Europejskiej.

_ Sądzę, że w ciągu trzech tygodni dojdzie do mojego spotkania z Władimirem Władimirowiczem (Putinem). Spotkanie to odbędzie się w formacie wielostronnym, podobnym do spotkania w Normandii. Niewykluczone, że będą także konsultacje dwustronne. Rozmowy odbędą się w Europie (w UE). Są już wstępne ustalenia w tej sprawie _ - oświadczył na konferencji prasowej.

Miejscem spotkania Poroszenki z Putinem prawdopodobnie będzie Mediolan, gdzie 16-17 października odbędzie się szczyt Europa-Azja. Weźmie w nim udział 55 szefów państw i rządów. Wśród zaproszonych jest Putin. Cytowane w czwartek przez dziennik _ Izwiestija _ źródło na Kremlu potwierdziło, że prezydent Rosji wybiera się na szczyt w Mediolanie i że zamierza wystąpić z jego trybuny.

Poroszenko polecił ponadto rządowi przygotować się na ewentualne tymczasowe zamknięcie liczącej 2300 km granicy z Rosją - wynika z dekretu szefa państwa, który dziś opublikowano.

Dekret, wydany po pięciu miesiącach walk między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, zezwala rządowi na zamknięcie granicy z Rosją dla ruchu samochodowego, pieszego i morskiego _ w związku z ciągłą ingerencją Federacji Rosyjskiej w wewnętrzne sprawy Ukrainy _.

Według władz w Kijowie bojownicy prorosyjscy nadal ostrzeliwują ukraińskie siły rządowe, pomimo zawartego na początku września rozejmu, podpisanego w stolicy Białorusi Mińsku na spotkaniu grupy kontaktowej ds. ukraińskiego kryzysu.

Memorandum zawarte w ubiegłym tygodniu również w Mińsku przewiduje wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie, tak by między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa zdemilitaryzowana strefa buforowa.

Dziś Poroszenko przemawiając w trakcie spotkania z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości oświadczył, że program Ukraina 2020 będzie składać się z 60 programów i reform zmieniających kraj. Wśród nich znajdzie się reforma sądownictwa, która ma odbudować zaufanie do sędziów. - powiedział Poroszenko.

16 września Rada Najwyższa Ukrainy i Parlament Europejski ratyfikowały umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina; część polityczna porozumienia wejdzie w życie 1 listopada, wdrożenie części handlowej pod naciskiem Rosji odłożono do końca 2015 roku.

Rada Najwyższa przyjęła także uchwałę _ O wyborze europejskim Ukrainy _, w której podkreślono, że po ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z UE państwo ukraińskie będzie dążyło do członkostwa w tej Wspólnocie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina w UE? Wdrażanie umowy zacznie się... Jak mówił Poroszenko, wdrożenie umowy oznacza dla Ukrainy rządy prawa, wolność słowa, zdecydowaną walkę z korupcją, a także działania związane z klimatem inwestycyjnym, ochroną praw jednostki czy prawa własności.
Nowy sondaż na Ukrainie. Zaskakujące wyniki Badaniem, przeprowadzonym przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, objęto mieszkańców wszystkich regionów kraju.
Tymoszenko wzywa do zastosowania sankcji -_ Trzeba sobie zdawać sprawę, że Wiktor Janukowycz czaruje, gdy opowiada o integracji europejskiej _ - mówi była premier.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)