Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny. Średni czas na rozpoznanie sprawy to półtora roku

0
Podziel się:

- Te 18 miesięcy, jako średni czas załatwienia jednej sprawy, przyjmujemy do wiadomości z zadowoleniem - powiedział prezes Trybunału.

Trybunał Konstytucyjny. Średni czas na rozpoznanie sprawy to półtora roku
(EastNews/KAROL SEREWIS)

Średni czas na rozpoznanie sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym od momentu jej wpłynięcia do wydania wyroku wynosi półtora roku - poinformował w czwartek prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. Dodał, że w ostatnich latach okres ten ulega skróceniu.

- W zeszłym roku ten średni czas wyniósł 18 miesięcy, w roku 2013 było to 19 miesięcy, zaś w roku 2012 były to 24 miesiące - powiedział Rzepliński podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej orzecznictwa TK w 2014 r.

Jak ocenił dane te "wciąż nie są satysfakcjonujące". - Mam nadzieję, że w 2016 r., który będzie ostatnim rokiem mojej służby w Trybunale, to będzie poniżej 16 miesięcy. Myślę, że krócej się nie da, i to nie dlatego, że sprawy są skomplikowane, tylko tego wymaga procedura konstytucyjna - zaznaczył.

- Te 18 miesięcy, jako średni czas załatwienia jednej sprawy, przyjmujemy do wiadomości z zadowoleniem, ale naturalnie to nie jest jeszcze koniec - dodał.

Prezes TK zwrócił też uwagę, że TK w poszczególnych sprawach oczekuje na stanowiska Prokuratury Generalnej, Sejmu i - jeśli jest taka konieczność - także poszczególnych ministrów lub innych podmiotów. - Czasami nasi partnerzy wymagają więcej czasu na przygotowanie stanowiska. Zwłaszcza jest to charakterystyczne dla Sejmu, który jest ciałem wielobarwnym i wielopolitycznym i przygotowanie stanowiska, które trzeba przedyskutować w komisji ustawodawczej zabiera czas. (...) W naturalny sposób zabiera to co najmniej sześć miesięcy od zarejestrowania sprawy - mówił.

- Na tle konstytucyjnych sądów europejskich, np. hiszpańskiego, czy niemieckiego, należymy do sądów, który szybko rozstrzyga sprawy. W tamtych krajach jest inna procedura kontroli konstytucyjności prawa - powiedział Rzepliński.

Zapewnił, że TK stara się, aby "postępowania w sprawach dotyczących konkretnego człowieka lub podmiotu były załatwione najszybciej, jak to możliwe". Dodał, że na przyspieszenie czasu rozpatrywania spraw przed Trybunałem wpłynąć powinna też nowa ustawa o TK, której projekt znajduje się obecnie na etapie prac sejmowej komisji.

- Prace ostatnio ruszyły i zaczynam mieć nadzieję, że jeszcze przed końcem tej kadencji Sejm uchwali nową ustawę - powiedział.

W projekcie wniesionym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego zaproponowano m.in. odstąpienie od zasady dyskontynuacji, czyli umożliwienie, aby Trybunał mógł badać wnioski złożone przez grupy posłów minionej kadencji Sejmu, jeśli w nowej kadencji Sejm poprze ten wniosek w głosowaniu. Nie byłoby konieczności ponownego zbierania podpisów i składania wniosków. W projekcie zapisano też możliwość rozpatrzenia mniej skomplikowanych spraw na posiedzeniu, a nie na rozprawie - o czym decydowaliby sami sędziowie TK wstępnie rozpatrujący zagadnienie prawne.

Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w Sejmie w sierpniu 2013 r., obecnie projekt jest omawiany przez podkomisję, która w tym roku odbyła już cztery posiedzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/m338213.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hazard-w-polsce-branza-nie-ustapi-chce-sie,188,0,1734588.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Branża hazardowa nie chce ustąpić. Będzie się sądzić o miliardy? - Wiele z firm będzie do tego zmuszonych, albowiem w przeciwnym razie udziałowcy mogliby zarzucić zarządowi działanie na szkodę spółki - przekonuje Jacek Gasik z Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m322753.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/finanse-publiczne-na-konta-mf-trafilo-6-65,26,0,1734426.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Przelewy z sądów ratują finanse publiczne Na konta Ministerstwa Finansów wpłynęły dodatkowe środki wynikające z nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Najwięcej wpłaciły sądy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m240877.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dodatki-do-swiadczen-pielegnacyjnych-sa,21,0,1732629.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ważny wyrok w Trynunale Konstytucyjnym Za zgodną z ustawą zasadniczą uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny regulację z rozporządzenia Rady Ministrów z grudnia 2011 roku przewidującą trzymiesięczny dodatek do świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)