Trwają konsultacje projektu ustawy uniemożliwiającej wrogie przejęcia w strategicznych sektorach gospodarki - poinformował we wtorek minister skarbu Włodzimierz Karpiński.
Karpiński w _ Sygnałach dnia _ powiedział, że podczas pracy nad projektem przeprowadzono analizy podobnych rozwiązań w innych krajach. _ Rozwiązania, jakie proponujemy, są rozwiązaniami, które konsultowaliśmy z systemem prawnym austriackim, niemieckim. Takie rozwiązania są także we Włoszech, Francji czy krajach anglosaskich, tych także za oceanem. Nie wyważamy więc otwartych drzwi _ - mówił.
_ - Wydaje się, że doświadczenia ostatnich lat pokazują wyraźnie, że niekoniecznie inwestor zagraniczny może mieć zbieżne interesy z polityką państwa w zakresie bezpieczeństwie finansowego, energetycznego. Z tego powodu wydaje się, że uzupełnienie tej luki prawnej jest niezbędne, aby swobodnie rozwijać politykę publiczną w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, finansowego _ - ocenił.
Szef MSP wskazywał, że nowe przepisy miałyby dotyczyć każdego przypadku, który zostanie zdefiniowany w rządowym rozporządzeniu. Wskazał tu na takie obszary jak: zbrojeniowy, energetyczny, chemiczny i wydobywczy. - _ To ma dotyczyć tych obszarów, które będą uszczegółowione w rozporządzeniu Rady Ministrów. Każdy rząd będzie mógł zbudować rozporządzenie, w oparciu o które te procesy będą kontrolowane przez Ministra Skarbu Państwa _ - mówił.
Karpiński zaznaczył, że projektowane przepisy nie mają na celu odwracanie się od kapitału zagranicznego. _ - Chcemy tylko bardzo wyraźnie powiedzieć, że zdarzają się takie przypadki, gdzie interes związany z szukaniem zysku przez poszczególnych inwestorów niekoniecznie musi się wpisywać w realizację polityki państwa i chcemy tę lukę prawną zamknąć _ - dodał.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Wielka transakcja Alstomu i GE wisi na włosku Dochodzenie Brukseli mocno opóźni finalizację transakcji, a może nawet całkowicie ją zablokować. | |
Netia oszczędza na zatrudnieniu i inwestuje Netia realizuje program Netia Lajt 2.0, mający na celu optymalizację kosztów m.in. dzięki optymalizacji zatrudnienia. Ma to dać znaczące oszczędności, które zostaną przeznaczone na finansowanie nowych projektów. | |
Te miasta inwestują najwięcej w Polsce Stolica Podkarpacia przeznacza na inwestycje niemal 3 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca. Dalsze w kolejności Łódź i Szczecin wydają dwie trzecie tej kwoty. |