Trójkąt Weimarski musi być skutecznym podmiotem w europejskiej polityce - podkreślił w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna na rozpoczęciu spotkania z szefami dyplomacji Francji i Niemiec. Trzej ministrowie rozmawiali m.in. o niedzielnych wyborach na Ukrainie.
Schetyna, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier spotkali się w Celle-Saint-Cloud pod Paryżem; ich rozmowy zakończyły się dzisiaj wieczorem.
Szefowie dyplomacji wyrazili nadzieję, że niedzielne wybory parlamentarne odbędą się _ wszędzie _ na Ukrainie i że integralność terytorialna tego kraju będzie respektowana.
_ Mam nadzieję, że wybory będą mogły się odbyć wszędzie na Ukrainie i że ostatecznie nie dojdzie do zakłóceń w okręgach i lokalach wyborczych w celu przeszkodzenia ludziom w głosowaniu _ - powiedział dziennikarzom Steinmeier. Fabius wyraził nadzieję, że wybory przebiegną w poczuciu jedności Ukrainy - _ tej Ukrainy, której integralność powinna być respektowana; Ukrainy, która powinna się zreformować _ - dodał.
_ Nigdy nie ukrywaliśmy, że chcemy, by ta nowa Ukraina miała zarazem bardzo dobre relacje z Unią Europejską i bardzo dobre relacje z Rosją _ - wskazał szef francuskiej dyplomacji.
Jak podało w komunikacie polskie MSZ, ministrowie omawiali scenariusze pomocy dla Ukrainy, szczególnie pomocy dla uchodźców, którzy uciekli ze wschodnich regionów kraju.
Steinmeier pytany o obecność żołnierzy rosyjskich na terytorium Ukrainy zapewnił, że Niemcy i ich partnerzy _ zadają sobie trud, by ta sytuacja nie trwała jeszcze długo _. Wskazał, że Ukraina i Rosja zgodziły się na utworzenie strefy buforowej. _ Ma być ona wolna od bojowników i ciężkiej broni i mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach wschód Ukrainy zostanie oswobodzony ze wszystkich bojowników cudzoziemskich i rosyjskich _ - powiedział szef MSZ Niemiec.
Według komunikatu polskiego resortu trzej ministrowie sformułowali w trakcie spotkania propozycje dotyczące reformy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
Schetyna na początku spotkania powiedział, że Polska, Francja i Niemcy chcą wspólnie rozwiązywać problemy występujące zarówno na południe od UE, jak i na wschód od niej. _ Chcemy być skutecznym podmiotem w europejskiej polityce _ - zaznaczył.
_ Chcemy naszą aktywność skupiać nie tylko na wschodzie, ale także południu. Jeżeli będziemy wspólnie odwiedzać wschód Europy, to chcemy też robić to na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce _ - dodał. Poinformował, że będzie namawiał szefów MSZ Francji i Niemiec do wspólnej wizyty na Ukrainie.
_ Zależy nam na tym, żeby Trójkąt Weimarski miał możliwość budowy nowej pozycji, nowej energii, żebyśmy pracowali nad wspólnymi pomysłami wpływającymi na europejską rzeczywistość _ - zaznaczył Schetyna.
Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumas, Hansa-Dietricha Genschera oraz Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.