Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tłum zlinczował mężczyznę podejrzewanego o spalenie Koranu

0
Podziel się:

200 osób wtargnęło do budynku, wyciągnęło na zewnątrz podejrzanego, pobiło go na śmierć i podpaliło. Din podkreślił, że policja starała się powstrzymać rozgniewany tłum.

Tłum zlinczował mężczyznę podejrzewanego o spalenie Koranu
(AP/FOTOLINK/East News)

Na południu Pakistanu tłum pobił na śmierć, a następnie spalił ciało mężczyzny, podejrzewanego o zbezczeszczenie Koranu - poinformowała dziś policja. Incydent najpewniej wywoła dyskusję na temat rygorystycznych przepisów dotyczących bluźnierstwa.

Przedstawicieli policji Bihar-ud-Din wyjaśnił, że mężczyznę zatrzymano w piątek. Mieszkańcy wsi Seeta, w prowincji Sindh, twierdzili, że spalił on egzemplarz Koranu wewnątrz meczetu, w którym spędził noc.

Mężczyzna, który jest muzułmaninem i cierpi na zaburzenia psychiczne, trafił następnie do komisariatu w mieście Dadu. Po kilku godzinach ok. 200 osób wtargnęło do budynku, wyciągnęło na zewnątrz podejrzanego, pobiło go na śmierć i podpaliło. Din podkreślił, że policja starała się powstrzymać rozgniewany tłum.

Policjant powiedział też, że zatrzymano 30 osób, podejrzanych o udział w ataku. Zawieszony w obowiązkach został szef oddziału policji, podobnie jak siedmiu funkcjonariuszy.

W Pakistanie za obrazę proroka Mahometa i za zbezczeszczenie Koranu teoretycznie może grozić nawet kara śmierci, choć w praktyce wymiar sprawiedliwości nie jest aż tak surowy. Pakistańscy chrześcijanie żyją w strachu przed oskarżeniami o bluźnierstwo, a wielu krytyków tej sytuacji wskazuje, iż prawo bywa wykorzystywane do załatwiania porachunków.

Zdarza się, że rozgniewany tłum bierze sprawy we własne ręce i linczuje podejrzanych o dopuszczenie się bluźnierstwa.

Od 1990 roku w Pakistanie życie straciły co najmniej 53 osoby, oskarżone o bluźnierstwo, a próby nowelizacji bądź uchylenia rygorystycznych przepisów prawa napotykają wielki opór.

Aresztowanie w sierpniu chrześcijańskiej dziewczynki Rimshy Masih, oskarżonej przez jej muzułmańskich sąsiadów o palenie muzułmańskich tekstów religijnych, wywołało w wielu krajach protesty wspólnot wyznaniowych i świeckich obrońców praw człowieka. Dziewczynka, co do której pojawiło się podejrzenie, że cierpi na zespół Downa, spędziła trzy tygodnie w więzieniu dla dorosłych. W zeszłym miesiącu sprawa została oddalona.

W 2011 roku w Pakistanie zastrzeleni zostali dwaj liberalni politycy, którzy wypowiadali się przeciwko temu prawu. Zamachy te podsyciły obawy przed narastaniem ekstremizmu religijnego w Pakistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Mordują ich bo chcą ratować dzieci W kilku akcjach w Pakistanie, zabito sześciu pracowników uczestniczących w rządowym programie szczepień przeciwko polio.
Siedemnaście osób nie żyje. Sprawca nieznany Władze podały, że na razie nie jest jasne, co spowodowało wybuch - czy został on dokonany przez zamachowca-samobójcę, czy eksplodowała bomba.
Osiem osób zginęło w ataku na posterunek Co najmniej osiem osób zginęło i tyle samo zostało rannych, gdy na północnym zachodzie Pakistanu czterech zamachowców samobójców zaatakowało posterunek policji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)