Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Niemiecka prasa krytycznie o zmianie statusu neutralności

0
Podziel się:

Zmiana Ustawy o polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz Ustawy o podstawach bezpieczeństwa nie należy do najmądrzejszych posunięć - ocenia Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Sytuacja na Ukrainie. Niemiecka prasa krytycznie o zmianie statusu neutralności
(ВО Свобода / Wikipedia (CC BY 3.0))

Niemiecka prasa krytycznie oceniła decyzję parlamentu w Kijowie o zezwoleniu Ukrainie na przynależność do międzynarodowych bloków militarnych takich jak NATO. Eksperci uważają, że zaostrzy to konflikt z Rosją.

Zmiana Ustawy o polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz Ustawy o podstawach bezpieczeństwa nie należy do najmądrzejszych posunięć - ocenia _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Zdaniem autora komentarza ta decyzja _ zmniejsza szanse na trwały rozejm na froncie wschodnioukraińskim _, który jest Ukrainie potrzebny do przeprowadzenia reform politycznych i gospodarczych.

Rząd niemiecki ma powody, by sprzeciwiać się wejściu Ukrainy do NATO - zaznacza _ FAZ _ zastrzegając, że Berlin powinien jednak zasygnalizować Ukraińcom, że rozumie ich powody zabiegania o miejsce w Sojuszu.

Ze względu na rosyjską agresję Kijów uważa, że polityka oglądania się na _ moskiewską wrażliwość _ zakończyła się fiaskiem. Ukraina doszła do wniosku, że najlepszą ochronę kraju może zapewnić jak największe zbliżenie do Zachodu - tłumaczy komentator _ FAZ _.

Jak podkreśla, jeszcze rok temu trudno było sobie wyobrazić, że większość Ukraińców opowie się w sondażu za wejściem do NATO. Wojna ze strony Rosji doprowadziła w ciągu kilku miesięcy do zwrotu. Nikt nie uczynił w minionych 20 latach tak wiele jak Rosja dla _ zaprzyjaźnienia się _ Ukraińców z Sojuszem - czytamy w _ FAZ _.

_ Saechsische Zeitung _ pisze, że rozszerzenie NATO na Wschód z punktu widzenia Rosji naruszyłoby równowagę sił. Ukraina jest daleka od spełnienia kryteriów stawianych przez Sojusz. Zamiast rozpocząć wdrażanie reform władze w Kijowie uprawiają _ politykę symboliczną _ - krytykuje komentator wydawanej w Dreźnie gazety. Wobec politycznego i strategicznego znaczenia członkostwa byłoby dobrze, gdyby NATO _ przestało budzić w Ukraińcach nadzieje, których nie można spełnić _. NATO powinno powiedzieć _ jasno i wyraźnie, że z wejścia (Ukrainy) przez długi czas nic nie będzie _.

_ Nuernberger Zeitung _ pisze, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko _ zachowuje się jak facet, który podpalił swoją kawalerską kwaterę, licząc na to, że kobieta jego marzeń pozwoli mu wprowadzić się do niej _. Rezygnując ze statusu kraju nienależącego do żadnego bloku militarnego, Ukraina chce skłonić NATO do zaproponowania jej aliansu przeciwko rosyjskiemu _ agresorowi _ - ocenia gazeta.

W ten sposób prezydent wzmacnia te siły na Ukrainie, które chcą niezależnie od wszystkiego siłowo rozstrzygnąć spór o z rebeliantami, a nawet marzą o odbiciu Krymu. Nie jest to dobry prognostyk przed rozmowami pokojowymi w Mińsku - dodaje _ Nuernberger Zeitung _.

Z kolei _ Heilbronner Stimme _ kreśli ponury obraz Ukrainy. _ Krym zaanektowany, silny ruch separatystów na Wschodzie i prezydent, który nie ma nic lepszego do roboty, jak tylko narzucać się Zachodowi _. Ukraina jest zdestabilizowana i podzielona; nie wydaje się, aby mogła coś tu zmienić nawet najbardziej skuteczna dyplomacja - ocenia ta regionalna gazeta.

Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko w Brukseli. Negocjuje sankcje Ukraiński prezydent będzie przekonywał szefa Rady Europejskiej i przewodniczącego Komisji Europejskiej do swoich pomysłów rozwiązania konfliktu.
Donieck całkowicie odcięty od wody pitnej W ostatnich dniach separatyści zdobyli kilka ważnych dzielnic miasta, sięgających prawie do jego centrum. Przed rozpoczęciem walk Donieck liczył milion mieszkańców.
Ukraina grozi separatystom. Zawiesza rozejm Po katastrofie władze ogłosiły rozejm w promieniu 20 km wokół miejsca katastrofy, na terenach kontrolowanych przez separatystów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)