Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syrii grozi teraz całkowity rozpad

0
Podziel się:

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague oświadczył, że jeśli w 2014 roku nie dojdzie do rozwiązania konfliktu w Syrii, krajowi temu grozi całkowita dezintegracja.
Ostrzegł też przed przejęciem władzy przez ekstremistów.

Syrii grozi teraz całkowity rozpad
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague oświadczył w piątek, że jeśli w 2014 roku nie dojdzie do rozwiązania konfliktu w Syrii, krajowi temu grozi całkowita dezintegracja. Ostrzegł też przed przejęciem władzy przez ekstremistów.

_ - Jeśli konflikt będzie trwał, Syria może się rozpaść, a biorąc pod uwagę nasilający się ekstremizm, w sercu Bliskiego Wschodu może powstać przestrzeń wymykająca się każdemu rządowi _ - oświadczył Hague w czasie przemówienia na otwarciu forum bezpieczeństwa regionalnego w Bahrajnie, z udziałem m.in. amerykańskiego ministra obrony Chucka Hagla i przedstawicieli wielu krajów Zatoki Perskiej.

Mówiąc o rosnącym zagrożeniu terroryzmem, brytyjski minister ostrzegł, że w pierwszym rzędzie narażeni będą sąsiedzi Syrii, ale stanowiłoby to również _ groźbę dla innych części świata, w tym Europy _. Dodał, że przedłużający się konflikt oznaczałby też _ kryzys humanitarny niemożliwy do opanowania _ i wzrost _ liczby uchodźców do 4 mln, co stanowi jedną piątą ludności Syrii _.

Hague zaapelował do przedstawicieli syryjskiego reżimu oraz opozycji, by 22 stycznia wzięli udział w konferencji pokojowej, zwanej Genewa 2, i byli gotowi do kompromisów.

Jak podkreślił, obie strony powinny porozumieć się w sprawie utworzenia rządu tymczasowego. Powtórzył jednak, że _ jest nie do pomyślenia _, by syryjski prezydent Baszar el-Asad i ludzie z jego otoczenia odgrywali jakąkolwiek rolę w przyszłej Syrii.

Kwestia roli Asada we władzach tymczasowych w Syrii, jeśli takie rozwiązanie zostanie wynegocjowane w Genewie, dzieli reżim i opozycję.

Konflikt w Syrii, trwający od marca 2011 roku, kosztował życie ponad 126 tys. ludzi - twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka; z kraju uciekło ok. 3 mln Syryjczyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Siły rządowe znów atakują. Kilkadziesiąt ofiar Lotnictwo przeprowadziło nalot na miejscowość Al-Bab w prowincji Aleppo, zabijając ponad 20 osób i dziesięciokrotnie w ciągu jednego dnia atakowało pozycje powstańcze koło Rimy i Nabeku.
Putin rozmówił się z Asadem. Jest zadowolony Prezydent Rosji omówił z dyktatorem przygotowania do konferencji w Genewie, zniszczenie broni chemicznej i sytuację humanitarną w Syrii.
Syria: Nie będzie konferencji bez opozycji W trwającej od dwóch i pół roku wojnie domowej w Syrii zginęło, według ONZ, przeszło 115 tysięcy ludzi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)